18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wykopaliska w Łukowie: Chcą odnaleźć starosłowiański gród

Dorota Krupińska
Wykopaliska w Łukowie: Chcą odnaleźć starosłowiański gród
Wykopaliska w Łukowie: Chcą odnaleźć starosłowiański gród Zdjęcie ilustracyjne
Chcą odnaleźć starosłowiański gród i zbadać stare kurhany - archeolodzy z Warszawy i pracownicy Muzeum Regionalnego w Łukowie przeprowadzą wykopaliska w powiecie łukowskim. Dyrekcja Muzeum czeka na decyzję z Ministerstwa Kultury o przyznanie dofinansowania.

Wykopaliska w Łukowie: Chcą odnaleźć starosłowiański gród

Propozycję, by archeolodzy zbadali ziemię łukowską złożył radny powiatu Andrzej Soćko, z zawodu projektant budowlany, z zamiłowania historyk. - W czasie wielu prac budowlanych, które prowadziłem natrafiałem na najróżniejsze pozostałości z dawnych wieków - mówi Andrzej Soćko. - Kości, skóry, nadpalone drewno. Uważam, że badania archeologiczne pomogą nam poznać historię ziemi łukowskiej – dodaje.

-Łuków jest jednym z najstarszych miast na Lubelszczyźnie, a niewiele było na tym terenie prowadzonych badań archeologicznych – mówi Grzegorz Osial, dyrektor Muzeum Regionalnego w Łukowie. -Na temat lokalnej historii mamy tylko źródła pisane – zaznacza.

W ubiegłym roku dyrekcja Muzeum Regionalnego w Łukowie złożyła projekt do Ministerstwa Kultury z prośbą o dofinansowanie badań archeologicznych. Prace wykopaliskowe oszacowano na 350 tysięcy złotych. r. Pięćdziesiąt tysięcy podarowało starostwo powiatowe w Łukowie. -Czekamy na decyzję z Ministerstwa o przyznaniu pozostałej kwoty, czyli 300 tysięcy złotych– tłumaczy Osial.

Prace przy wykopaliskach poprowadzą pracownicy Muzeum Regionalnego z Łukowa oraz z katedry archeologii uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy. W styczniu starostwo powiatowe Łuków podpisze umowę o współpracy z uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy. - Archeolodzy z Warszawy mają niezbędny sprzęt. Przeprowadzą badania za pomocą najnowocześniejszych technologii – tłumaczy Osial. Muzeum opracuje wykopane eksponaty i zaprezentuje je mieszkańcom na wystawie.

Na początek wykonane będą fotografie lotnicze ziemi łukowskiej. Następnie zbadane będą kurhany. Pierwszy zlokalizowany jest we wsi Wola Mysłowska, drugi w gminie Trzebieszów. Archeologów interesuje również stare grodzisko w miejscowości Strzyżew. Badacze poszukiwać będą także śladów starosłowiańskiego grodu Łuków. - Gdyby się to udało, to byłby to sukces na skalę krajową - tłumaczy radny Andrzej Soćko. Jeżeli Ministerstwo Kultury pozytywnie rozpatrzy wniosek o dofinansowanie, prace ruszą już wiosną tego roku. Mają potrwać dwa lata, do końca 2015.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lukow.naszemiasto.pl Nasze Miasto