Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biłgoraj: rusza ośrodek szkoleniowy w podnoszeniu ciężarów - dla uczennic

Krzysztof Nowacki
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
To pierwszy taki ośrodek na Lubelszczyźnie i jeden z trzech w kraju. Od czwartku treningi w Centralnym Ośrodku Szkoleniowym w Podnoszeniu Ciężarów rozpocznie siedem dziewcząt.

- Sukcesywnie będziemy zwiększać liczbę zawodniczek oraz rozszerzymy ośrodek dla mężczyzn. Stosujemy jednak ostre kryteria kwalifikacyjne. Co roku sportowcy muszą uzyskać odpowiednio wysoki wynik sportowy - zastrzega Zdzisław Żołopa, wiceprezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów i prezes Znicza Biłgoraj.

Zawodniczki zakwalifikowane do ośrodka pochodzą z całej Lubelszczyzny: z Hrubieszowa, Biłgoraja oraz z Terespola i Niemiec. W Biłgoraju będą miały bezpłatne miejsce w internacie, wyżywienie, odnowę biologiczną, nadzór wychowawców oraz opiekę doświadczonych trenerów.

Dziewczęta będą kontynuowały naukę w wybranych przez siebie szkołach. Trzy zawodniczki są uczennicami ostatniej klasy gimnazjum, pozostałe są licealistkami.

- To ośrodek dla utalentowanej młodzieży, którego celem jest dalsze podnoszenie ich poziomu sportowego. Wybierając zawodniczki, ocenialiśmy, czy mają predyspozycje do osiągania dużych wyników. Wprawdzie gwarancji nigdy nie ma, ale to są zdolne dziewczęta, którym zapewnimy dobre warunki treningowe i edukację. W rodzinnych domach różnie z tym bywa, nie zawsze wystarcza pieniędzy np. na odpowiednie wyżywienie - wyjaśnia Żołopa.

W Polsce powstały trzy takie ośrodki, choć w planach był i czwarty, w Bydgoszczy. Plany zmieniły się po wpadce dopingowej braci Zielińskich podczas igrzysk olimpijskich w Rio. Obaj byli zawodnikami Zawiszy Bydgoszcz.

Po wykluczeniu ich z olimpijskiej reprezentacji środowisko podnoszenia ciężarów obawiało się, że ta dyscyplina straci dotacje z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Na szczęście, pieniądze przeznaczone na uruchomienie ośrodków nie zostały wstrzymane, ale zagrożenia wynikające ze stosowania niedozwolonych środków mają być w ośrodkach ważnym tematem poruszanym wśród młodych sportowców.

- Prowadzimy edukację walki z dopingiem. Szkolimy i wychowujemy młodzież w duchu fair play. To dla nas priorytetowa sprawa. Należy piętnować wszelkie próby stosowania dopingu. Sport musi być czysty, nie ma innej drogi - podkreśla Zdzisław Żołopa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto