Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. Centrum Pomocy Humanitarnej - Punkt Recepcyjny Lwowska w Tesco już działa

Klaudia Szynkaruk
Klaudia Szynkaruk
Urząd Miasta Chełm
Działania miasta Chełm w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy realizowane są za pośrednictwem kilku punktów. Pierwszym z nich jest punkt informacyjno-recepcyjny na dworcu PKP. Kolejny działa od soboty przy ul. Lwowskiej w budynku po starym Tesco.

– W zasadzie mogę powiedzieć, że ten punkt to chyba jedyne miejsce, przy którego powstaniu pracowali wszyscy - od prywatnego biznesu, wolontariuszy, społeczników, rząd, spółki miejskie, SSP i Urząd Miasta Miasto Chełm. To modelowy przykład i wzór, który można przenieść w inne miejsca – mówi Jakub Banaszek, prezydent Chełma.

Ze względu na duży napływ osób z Ukrainy, które szukając schronienia, przybywają do Chełma, a następnie kierują się do innych ośrodków, zdecydowano o uruchomieniu kolejnego punktu dla uchodźców. Powstaje on w dawnym markecie Tesco przy ul. Lwowskiej 24. Punkt będzie najprawdopodobniej jednym z największych takich obiektów w Polsce, ponieważ docelowo pomieści ok. 2 tysięcy osób. Działania wolontariuszy z całej Polski w zakresie instalacji osłon mających zapewnić przebywającym w punkcie, chociaż minimum intymności, koordynowali pracownicy Politechniki Lubelskiej.

Pomysłodawcą tworzenia boksów właśnie w takiej formie, przy nowatorskim wykorzystaniu papieru, jest z kolei japoński architekt Shigeru Ban, który w piątek i w sobotę przebywał w Chełmie. Obiekt od soboty (12 marca) pełni funkcję punktu recepcyjnego.

Pomysł wykorzystania Tesco

Wszystko zaczęło się od wizyty Jakuba Banaszka w Przemyślu.

– W tym czasie nasz punkt recepcyjny zapełniał się, pociągi kursowały relacji Kijów - Warszawa, przejście graniczne w Dorohusku nie miało jeszcze funkcji pieszego, a w samym Chełmie dziennie było kilka tysięcy uchodźców. Dziś jest kilkanaście tysięcy. Dojechałem późno, a Wojtek (Wojciech Bakun, prezydent Miasta Przemyśla - przyp. red.) był w innym miejscu, niż się umawialiśmy, był w starym budynku Tesco, który od tego dnia miał zacząć zmieniać się w kolejny punkt – dodaje prezydent – Od słowa, do słowa - moja pierwsza myśl - warto zrobić to samo w Chełmie.

Skontaktowano się z osobami odpowiedzialnymi za organizację punktu pomocowego w Przemyślu. Dzięki odpowiednio szybkiej reakcji udało się udostępnić budynek Tesco na rzecz miasta Chełm.

Skąd na to pieniądze?

Po wdrążeniu procedur mających na celu doprowadzenie budynku do stanu użyteczności pojawił się problem związany z finansowym utrzymaniem punktu.

– Dzwonię do Ministra Pawła Szefernakera. Informuje, że tworzymy nowy punkt, czy będzie zgoda na punkt recepcyjny. Dostaje pozytywną zwrotkę. Wracam do Wojewody - przekazuje informacje, dostaje pozytywne potwierdzenie i wysyłam wszystkie niezbędne pisma. Czyli mamy zapewnione finansowanie punktu - rząd sfinansuje funkcjonowanie - a mówimy o milionowych środkach. W międzyczasie jestem w kontakcie z fundacja PKO Bank Polski - wesprą nasz punkt. Procedury, wnioski, ale jest udało się - otrzymaliśmy 700 tysięcy złotych – wyjaśnia prezydent.

Do Chełma przyjechał wiceminister obrony Marcin Ociepa, który nadzorował działanie WOT-u w Tesco i wyraził zgodę na sprawną i stałą pomoc. W punkcie od kilku dni są wolontariusze, mieszkańcy, którzy pomagają, kierują i wspierają.

Chełm ma też magazyny

Miasto, przy nieocenionej pomocy wolontariuszy oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, koordynuje również pracę dwóch punktów pomocowych. Pierwszy z nich mieści się przy ul. Piotra Skargi 11. Znajduje się w nim siedziba Miejskiego Sztabu Pomocy dla Ukrainy oraz magazyn. Trafiają do niego artykuły bieżącej potrzeby, które następnie przekazywane są przebywającym w Chełmie uchodźcom z Ukrainy.

Drugi z punktów znajduje się przy ul. Ceramicznej. To swoiste centrum magazynowo-logistyczne, do którego trafiają transporty humanitarnej z całej Polski, ale również z państw europejskich. Stamtąd wyjeżdżają również konwoje z pomocą do miast na terenie Ukrainy, m.in. do Kowla czy Łucka, partnerskich miast Chełma.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto