Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. Prace przy przebudowie skweru Szmula Zygielbojma wkrótce się zakończą. Mural już gotowy. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Dobiegają końca prace przy przebudowie skweru przy ul. Mickiewicza w Chełmie, poświęconego pamięci Szmula Zygielbojma wraz z tablicami upamiętniającymi Polaków – Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Żydowski aktywista będzie miał tu swoją ławeczkę, a tuż obok na ścianie budynku powstał już tematyczny mural.

To właśnie w budynku tuż obok skweru, przy ul. Mickiewicza 9, mieszkał słynny żydowski aktywista Szmul Zygielbojm. W 2008 roku, czyli 65 lat po jego śmierci, dzięki Inicjatywie Towarzystwa Jana Karskiego i Lubelskiej Izby Rzemieślniczej na ścianie kamienicy wmurowana została tablica upamiętniająca Zygielbojma.

Teraz tuż przy tym budynku został zrewitalizowany skwer. Jest już nowa nawierzchnia, alejki spacerowe, ławki i śmietniki, oświetlenie i monitoring oraz nowe nasadzenia. Będzie też odlew z brązu przedstawiający postać Szmula Zygielbojma siedzącego na ławce. Ściana budynku i muru ogrodzenia przyległego do placu zostały wyremontowane, a na ścianie pojawił się tematyczny mural, przedstawiający list Szmula Zygielbojma, który napisał do ówczesnego prezydenta i premiera RP na uchodźstwie. Był to ostatni list napisany przez Zygielbojma, ówczesnego członka Rady Narodowej RP, przed jego śmiercią.

Szmul Zygielbojm to działacz polsko-żydowski, członek Bundu, który wobec klęski powstania w getcie warszawskim oraz na znak obojętności świata wobec zagłady Żydów, popełnił samobójstwo.

Historia Zygielbojma oraz jego rodziny jest nierozerwalnie związana z Ziemią Chełmską. Szmul zasiadał w Radzie Miejskiej Chełma wyłonionej w wyborach w 1919 roku. Jako jeden z przywódców Bundu w Chełmie, Szmul Zygielbojm zajmował się aktywnie działalnością charytatywną i oświatową.

- W planach są kolejne rewitalizację miejskich skwerów, na które będziemy chcieli pozyskać zewnętrzne środki. Będzie to okazja do upamiętnienia kolejnych Chełmian, osób związanych z Miasto Chełm o co apelowali mieszkańcy w dyskusji o powstaniu tego miejsca - podkreśla Jakub Banaszek prezydent Chełma.

Koszt całego przedsięwzięcia, w tym zagospodarowania skweru, ustawienia tam ławeczki z postacią przedstawiającą Szmula Zygielbojma, a także wykonanie muralu wyniósł ponad 400 tys. złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto