Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gala finałowa konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa w Chełmie. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Koła Gospodyń Wiejskich przybyły w sobotę do amfiteatru Kumowa Dolina w Chełmie na Galę Finałową konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa. Do rywalizacji finałowej stanęło 180 KGW z całego regionu, a wszystkie zgłoszone do konkursu wyroby zarówno kulinarne, jak i rękodzielnicze nawiązywały do tradycji i bogactwa kulturowego Lubelszczyzny.

Tegoroczna edycja konkursu była poświęcona lubelskim ziołom. Region lubelski to nieskażony ekologicznie obszar, czyste powietrze, wysokie nasłonecznienie, czyli idealne warunki do uprawy ziół. Województwo lubelskie jest zagłębiem tymianku, szałwii, melisy, cząbru, mięty, rumianku i kozłka lekarskiego. Rolnicy pozyskują również krwawnik, skrzyp polny czy pokrzywę. Obecnie w regionie kilkudziesięcioma gatunkami ziół obsiewa się ponad 5,5 tys. ha ziemi. Zioła te trafiają na rynek krajowy oraz na eksport.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 308 Kół Gospodyń Wiejskich. Do finału konkursu dostało się blisko 180 kół z całego województwa lubelskiego. Są to laureatki I, II i III miejsca z czterech półfinałów, które odbyły się w lipcu i sierpniu w Chełmie, Zamościu, Białej Podlaskiej i Lublinie, podczas których komisje konkursowe wybierały zwycięskie potrawy i rękodzieło spośród 1708 zgłoszeń.

- Tak duże zainteresowanie konkursem jest bardzo budujące. Pokazuje ogromny potencjał jaki drzemie w członkiniach Kół Gospodyń Wiejskich, świadczy także o ich ogromnej wiedzy dotyczącej naszej kultury i tradycji - mówi Zdzisław Szwed członek Zarządu Województwa Lubelskiego.

Koła Gospodyń Wiejskich zmierzyły się w trzech kategoriach „Ciasto jak dawniej” - na najlepszy tradycyjny wypiek cukierniczy, „Ziołowe skarby kulinarne” - na najlepszy produkt z użyciem ziół, oraz „Serweta inspirowana tradycją” - na najpiękniejszy wyrób rękodzielniczy.

Podczas finału wystąpiły zespoły ludowe: Drewutnia, Zespół wujka Romana oraz Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Gwiazdą gali była Halina Frąckowiak. Nie zabrakł też degustacji regionalnych potraw i produktów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto