Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GUS: w sierpniu ceny towarów i usług wzrosły o kolejne 0,2 proc. Inflacja roczna wynosi 5,4 procent

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Tymczasem choć ceny żywności spadły w sierpniu w stosunku do lipca o 0,3 proc., to na ogólnym bilansie cen zaważyły wyższe o 0,8 proc. ceny nośników energii oraz wyższe o 1,8 proc. ceny paliw do prywatnych środków transportu.
Tymczasem choć ceny żywności spadły w sierpniu w stosunku do lipca o 0,3 proc., to na ogólnym bilansie cen zaważyły wyższe o 0,8 proc. ceny nośników energii oraz wyższe o 1,8 proc. ceny paliw do prywatnych środków transportu. Aneta Żurek / Polska Press
Dziś, we wtorek 31 sierpnia 2021 Główny Urząd Statystyczny podał tzw. szybki szacunek inflacji w kończącym się miesiącu. Według wyliczeń instytucji za towary i usługi konsumenci płacili w czerwcu o 0,2 proc. więcej niż w lipcu.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w sierpniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 5,4% (wskaźnik cen 105,4), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,2% (wskaźnik cen 100,2), podał we wtorek 31 sierpnia Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Wzrost w skali miesiąca nominalnie nie jest więc duży. Jednak od strony praktycznej wskazuje on, że trend inflacyjny wciąż się utrzymuje - ze względu na spadek cen produktów sezonowych, głównie warzyw i owoców, które w koszyku konsumenckim ważą dość istotnie, w okresie względnej stabilizacji notuje się raczej deflację - czyli obniżę cen względem tych, które notowane były w miesiącach wiosennych.
Tymczasem choć ceny żywności spadły w sierpniu w stosunku do lipca o 0,3 proc., to na ogólnym bilansie cen zaważyły wyższe o 0,8 proc. ceny nośników energii oraz wyższe o 1,8 proc. ceny paliw do prywatnych środków transportu.

Ceny nośników energii oraz ceny paliw do prywatnych środków transportu są też głównymi sprawcami wysokiej inflacji liczonej w skali dwunastu miesięcy czyli od sierpnia 2020 r. do sierpnia 2021 r.
W tym czasie ceny żywności wzrosły w sumie o 3,9 proc. (przy inflacji rocznej - przypomnijmy - 5,4 proc.).
Natomiast ceny nośników energii są w sierpniu wyższe o 6,1 proc, od tych sprzed roku, a ceny paliw do prywatnych środków transportu są wyższe aż o 28 proc.

Dodać należy, że dla większości konsumentów wzrost cen i w konsekwencji inflacja nie są mocno dokuczliwe, co wynika z szybkiego wzrostu płac. Zaś w przypadku osób o najniższych dochodach, w tym emerytów, w których portfelach kluczową rolę odgrywają ceny żywności ważne jest, że te rosną wolniej od stopy inflacji - a w sierpniu były nawet niższe niż w lipcu.

Komentarz

Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych okazały się o 0,3% niższe niż w lipcu i jednocześnie o 3,9% wyższe niż przed rokiem. Ceny nośników energii w sierpniu wzrosły o 0,8% i były jednocześnie wyższe o 6,1% w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku. W przypadku paliw do prywatnych środków transportu odnotowano wzrost cen w ujęciu miesięcznym o 1,8%, a w skali roku o 28,0%.

Aktualny poziom inflacji konsumenckiej mocno podbijany jest cenami paliw i nośników energii. Trzeba miej jednak na uwadze, że konsumenci odczują je jeszcze raz, gdy producenci w cennikach swoich wyrobów i usług będą zmuszeni uwzględnić wzrost kosztów wytwarzania (zwłaszcza wzrostu cen paliw i nośników energii, ale nie tylko). Zwraca uwagę sytuacja w żywności. Lipiec i sierpień przynoszą tu zazwyczaj wyraźne spadki cen (sezonowe), na tyle głębokie by wskaźnik ogólny inflacji w ujęciu miesiąc do poprzedniego pokazywał spadki cen. W tym roku tak w lipcu jak i sierpniu rozmiar korekty był jedynie symboliczny. Co istotne, by wzrost cen ogółem mógł być taki jak zaprezentował GUS, również w innych pozycjach (w szybkim szacunku nie prezentowanych) wzrosty cen musiały być istotne. Wciąż znaczący wpływ na dynamizację procesów inflacyjnych ma bardzo niski poziom wyceny złotego.

Pełniejsze dane o inflacji za sierpień Główny Urząd Statystyczny zaprezentuje 15 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: GUS: w sierpniu ceny towarów i usług wzrosły o kolejne 0,2 proc. Inflacja roczna wynosi 5,4 procent - Strefa Biznesu

Wróć na lukow.naszemiasto.pl Nasze Miasto