Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gwiezdna flota przybyła do Lublina! W CSK można podziwiać przedmioty z Gwiezdnych Wojen. Zobacz zdjęcia

Rafał Gliński
Rafał Gliński
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Adam Kulesza i Bernard Szukiel- twórcy modeli zaprezentowanych na wystawie
Adam Kulesza i Bernard Szukiel- twórcy modeli zaprezentowanych na wystawie Małgorzata Genca
To nie lada gratka dla fanów serii „Gwiezdne Wojny”. Do lubelskiego Centrum Spotkania Kultur zawitała niezwykle bogata kolekcja artefaktów z uniwersum wykreowanym przez Georga Lucasa. Wśród nich nie mogło zabraknąć Sokoła Millenium!

Od blisko 40 lat widzowie na całym świecie podziwiają te fantastyczne pojazdy i statki kosmiczne stworzone przez miłośników „Gwiezdnych Wojen”. Zachwycająca kolekcja składa się z ponad 30 eksponatów, własnoręcznie wykonanych modeli i postaci z tego międzyplanetarnego świata, m.in.: gigantyczny Sokół Millennium, 4-metrowy Nebulon, majestatyczny Star Destroyer, pustynną Barka Jabby, wahadłowiec Kylo Rena, czy maszyny kroczące AT-AT. Nie zabraknie okazji, by stanąć twarzą w twarz z mistrzem Yodą, handlarzem Watto, Droidem bojowym B1 oraz astromechem R5-D4!

Skąd pomysł na wystawę?

– Jesteśmy grupą Yavin, która buduje modele z Gwiezdnych Wojen. Spotkaliśmy się kiedyś na konwencie Star Wars w Toruniu. Historia z ich robieniem rozpoczęła się dawno temu, oczywiście po obejrzeniu filmu "Gwiezdne Wojny". Zaczęliśmy rysować i budować modele, a to były czasy, kiedy nie było internetu – mówi nam o początkach kolekcji Adam Kulesza.

Każdy przedmiot powstaje hobbystycznie "po godzinach".

– Wszyscy pracujemy zawodowo, także dopiero w wolnych chwilach lub w weekendy zajmujemy się konstruowaniem. Bardzo to lubimy, to odprężające zajęcie. Ja swoje modele buduję z kartonu i maluję je specjalnymi farbami imitującymi metal – wyjaśnia konstruktor, Bernard Szukiel.

Wszystkie prezentowane modele zostały wykonane przez Adama Kulesza, Marka Kulesza, Bernarda Szukiela oraz Katarzynę Anuszewicz-Kuleszę. To formy przygotowane od podstaw z papieru, plastiku i innych dostępnych materiałów. Gromadzenie i budowa kolekcji zajęła kilkanaście lat i jest unikatową na skalę europejską.

– Jeden z pierwszych modeli był budowany przez rok, a na przykład Sokół Millenium 4 lata. W związku z tym, że nie ma jako takich planów tych modeli, musimy je sobie sami stworzyć, narysować i wygenerować projekt. Obecnie buduję model, który zacząłem 9 lat temu. W międzyczasie zbudowałem 3 inne modele, w tym repliki broni. Każdy z nas robi te projekty swoją technologią. Ja z bratem używamy PCV, czyli polichlorku winylu. Dużo części to materiał z recyklingu, np. części elektrotechniczne z drukarki, dzięki czemu mają drugie życie – dodaje Adam Kulesza.

Prezentowane na wystawie modele zdobyły wiele nagród na konkursach modelarskich. Rozpisywały się o nich polskie i zagraniczne media. Brały także udział w tworzeniu reklam telewizyjnych.

Wystawa jest dostępna do 5 listopada (od wtorku do niedzieli w godz. 12:00 – 18:00). Bilety do nabycia w kasie CSK lub przez stronę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto