Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kajakiem po Bugu. Zobacz urok dzikiej rzeki i malowniczych nadbużańskich terenów w powiecie włodawskim

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Powiat włodawski/FB
Bug to nie tylko najbardziej dzika z dużych rzek Europy, ale też przez wielu uznawana za najpiękniejszą. Brzegi rzeki pozostały praktycznie nietknięte przez człowieka, może dlatego jest ona tak urzekająca i magiczna. Jej niesamowity urok, tajemniczość i pierwotność najlepiej podziwiać z pokładu kajaka. Wprawdzie odcinek od granicy Polski z Białorusią nie jest obecnie dostępny dla turystów, ale nadal można swobodnie pływać rzeką odgradzającą nasz kraj od Ukrainy.

Po Bugu wytyczono m.in. szlak kajakowy Poleska Dolina Bugu, który zaczyna się w Świerżach w powiecie chełmskim. Wystartować można też z Siedliszcza, gmina Wola Uhruska. Miejsce wodowania kajaków wyznaczono tam na rzece Uherce, która kilkaset metrów dalej wpada do Bugu. Następnie trasa wiedzie przez Uhrusk, Wolę Uhruską, Stare Stulno, Zbereże, Wołczyny do Sobiboru. W tej ostatniej miejscowości trzeba zakończyć spływ, bo dalej, od trójstyku granic, zaczynają się zasieki.

Wzdłuż całej trasy rozsiane są liczne miejsca noclegowe, więc z zakwaterowaniem nie będzie problemów. Podobnie jak ze sprzętem. Kajaki można wypożyczyć w jednej z kilku firm działających na terenie powiatu włodawskiego, czy też m.in. w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji we Włodawie lub w ośrodku Pompka w Woli Uhruskiej.

Z pokładu kajaka obserwować można przede wszystkim piękno nadbużańskiej przyrody. Spotkać tu można wiele rzadkich gatunków ptaków jak bocian czarny, zimorodek, jaskółka brzegówka czy puszczyk mszarny. Po drodze, na najwyższych skarpach Bugu w powiecie włodawskim, czyli w Zbereżu oraz w Sobiborze znajdują się świetne punkty widokowe na dolinę rzeki. To raj dla fotografów.

Warto pamiętać o tym, żeby każdy pobyt nad Bugiem zgłosić wcześniej do odpowiedniej placówki Straży Granicznej. Na trasie spływu będą to jednostki w Woli Uhruskiej (tel. 82 591 7200) oraz w Zbereżu (tel. 82 591 75 00). Cała trasa, od Siedliszcza do Sobiboru, ma długość ok. 45 kilometrów, a jej pokonanie najlepiej rozłożyć na dwa lub trzy dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto