Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komisja Europejska powiedziała „tak”. Będą wielkie pieniądze dla Lubelszczyzny

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Prawie 2,5 miliarda euro z unijnych funduszy dostanie województwo lubelskie w ramach nowej perspektywy finansowej. – To świetna wiadomość dla mieszkańców regionu – mówi marszałek Jarosław Stawiarski.

Województwo lubelskie jako pierwszy region w Polsce i jeden z pierwszych w całej Unii Europejskiej otrzymał decyzję wykonawczą zatwierdzającą program dotyczący pieniędzy unijnych z nowej perspektywy finansowej. Chodzi o program „Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027”, w ramach którego na Lubelszczyznę ma trafić 2 mld 431 mln euro, czyli o 170 mln euro więcej niż w poprzedniej perspektywie finansowej UE.

- To potwierdzenie naszej skuteczności i wspólny sukces 2 milionów mieszkańców województwa lubelskiego, którzy czekają na te pieniądze – nie ma wątpliwości marszałek Jarosław Stawiarski.

Jak wyliczała Anna Brzyska, dyrektor departamentu zarządzania regionalnym programem operacyjnym w urzędzie marszałkowskim w Lublinie unijne fundusze w ramach nowego budżetu zostaną przeznaczone m.in. na realizację inwestycji w obszarze innowacji, przedsiębiorczości, cyfryzacji, ochrony środowiska, efektywności energetycznej, edukacji i rynku pracy.
I tak 316 mln euro trafi do przedsiębiorców m.in. na badania i inwestycje prorozwojowe, wsparcie promocji, czy odnawialne źródła energii.

- Nowym obszarem dla przedsiębiorców jest cyberbezpieczeństwo, czyli projekty wzmacniające bezpieczeństwo świadczenia usług i systemów informatycznych – zauważyła dyrektor Brzyska.

Ponad 690 mln euro trafi na projekty związane z ochroną środowiska i klimatu, a nowością będzie uruchomienie sieci doradztwa klimatycznego w każdym powiecie.

– Będą uświadamiali na ile klimat i środowisko są dla nas istotne i jak w umiejętny sposób zainwestować w te obszary europejskie pieniądze – wyjaśniła Anna Brzyska.

355 mln euro trafi z kolei na transport, drogi, bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz ekologiczną infrastrukturę transportową. Natomiast 100 mln euro zostanie przeznaczone na kulturę i turystykę, kolejne 115 mln euro na infrastrukturę zdrowotną oraz e-usługi w tym zakresie, a ponad 33 mln euro na infrastrukturę edukacyjną i sportową.
436 mln euro z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027 wydane zostanie na tzw. instrumenty terytorialne, czyli m.in. rewitalizację obszarów zdegradowanych i rozwój obszarów o wysokich walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Z tej puli będą mogły korzystać samorządy, ale także uzdrowiska.

- Decyzja Komisji Europejskiej udowadnia, że województwo lubelskie jest liderem w skali kraju, nie tylko we wdrażaniu dotychczasowego programu, ale również w przygotowaniu nowych dokumentów programowych. Nie zawiedliśmy naszych beneficjentów – przekonywał marszałek Jarosław Stawiarski.

Dyskusja w tej sprawie przeniosła się także na piątkową sesję sejmiku, na której wicemarszałek Michał Mulawa podkreślał znaczenie decyzji Komisji Europejskiej.

- Jesteśmy najlepiej w Polsce przygotowani do absorbcji środków europejskich, czy to się komuś podoba czy nie. To duży sukces – mówił Michał Mulawa.

- Ale to nie jest sukces jednej osoby, czy całego zarządu, ale wielu pracowników, którzy pracowali pod waszym kierownictwem niego – ripostował radny Krzysztof Babisz (Koalicja Obywatelska), który dopytywał też, czy ten sukces będzie miał odzwierciedlenie w nagrodach, podwyżkach, wyróżnieniach dla pracowników urzędu marszałkowskiego.

Ale odpowiedzi na sesji nie dostał.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Komisja Europejska powiedziała „tak”. Będą wielkie pieniądze dla Lubelszczyzny - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto