Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie. Jak wyglądać będzie dystrybucja węgla w preferencyjnej cenie?

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
archiwum redakcji
Samorządy mają obowiązek zapewnić ciepło i energię dla mieszkańców – uważa rząd i przerzucił na wójtów, burmistrzów i prezydentów dystrybucję węgla. Sprawdziliśmy jak wyglądają przygotowania samorządów w województwie lubelskim do realizacji tego zadania.

We Włodawie dyskutowali o węglu dla mieszkańców. Dystrybucję węgla może prowadzić MPGK

Z inicjatywy burmistrza Włodawy Wiesława Muszyńskiego w Urzędzie Miejskim we Włodawie odbyło się 27 października spotkanie wójtów i przedstawicieli gmin powiatu włodawskiego poświęcone dystrybucji węgla. Uczestniczył w nim również prezes włodawskiego MPGK. Tematem rozmów była dystrybucja węgla w preferencyjnej cenie.

Spotkanie było konsekwencją zapytań przedstawicieli gmin w sprawie wspólnej dystrybucji węgla. W jego trakcie ustalono, że mając na uwadze możliwości Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej we Włodawie nic nie stoi na przeszkodzie, by to zadanie zrealizować również dla mieszkańców gmin powiatu włodawskiego. Włodawska spółka już zgłosiła się bowiem do systemu podmiotów dystrybuujących węgiel. Obecnie trwa ustalanie szczegółów dystrybucji.

- Mając na uwadze dobrą współpracę z wójtami uznałem, że przed zbliżającą się zimą trzeba pomóc w dystrybucji węgla nie tylko mieszkańcom Włodawy, ale też okolicznych gmin – mówi burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński. - Gminy, które wyraziły zainteresowanie współpraca będą zbierały zapisy w swoich urzędach. W przypadku miasta Włodawa już w listopadzie mieszkańcy będą mogli zgłaszać się po zaświadczenia do włodawskiego ratusza. Natomiast zapisy na węgiel prowadzone będą w sekretariacie MPGK.

Część obecnych na spotkaniu samorządowców już wyraziła zainteresowanie współpracą w tym zakresie.

W Lublinie trwają rozmowy z przedstawicielami składów węgla na terenie miasta

Prognozy, oparte na liczbie pozytywnie rozpatrzonych wniosków o dodatek węglowy oraz wprowadzonych do ewidencji źródeł ogrzewania, szacują zapotrzebowanie na węgiel w Lublinie dla kilku tysięcy podmiotów.

- Przygotowujemy się do partnerstwa z przedsiębiorcami, którzy wprowadzą węgiel do obrotu w ramach współpracy przedsiębiorstwo-gmina tak, by na terenie Lublina było kilka miejsc, gdzie mieszkańcy kupią węgiel po preferencyjnych cenach. Dlatego wystąpiliśmy do podmiotów prowadzących składy węgla na terenie miasta, by określić możliwą skalę i zakres współpracy. Kilka podmiotów już odpowiedziało na nasz akces. O szczegółach będziemy mogli mówić na dalszym etapie – informuje Katarzyna Duma rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Lublin.

W Chełmie samorząd zabezpieczył teren, do którego zostanie przetransportowany węgiel. Na podstawie szacunków wewnętrznych złożono już wstępne zapotrzebowanie na węgiel

- Na miejscu powstanie punkt odbioru dla mieszkańców. Aktualnie samorząd Miasta Chełm przystępuje do kolejnego etapu – rozpoczyna zbieranie skonkretyzowanego zapotrzebowania od mieszkańców - ilości i rodzaju paliwa stałego wykorzystywanego przez gospodarstwa domowe. Wnioski można składać od 2 listopada – informuje Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma.

W Krasnymstawie samorząd podpisze umowę ze składami opałów

Jak poinformował nas Krzysztof Sugalski zastępca burmistrza Krasnegostawu miasto otrzymało oferty od czterech składów opału funkcjonującym na tym terenie, z którymi może podpisać stosowne umowy na dystrybucję węgla. Jak podkreślił w środę odbędzie się spotkanie samorządów z wojewodą lubelskim w tej sprawie i będą znane szczegółowe wytyczne.
Zawarcie stosownego porozumienia będzie możliwe po podpisaniu tzw. ustawy węglowej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Zgodnie z nowymi przepisami węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić od samorządu osoby uprawnione do otrzymania dodatku węglowego. Trzeba będzie złożyć w swojej gminie wniosek o preferencyjny zakup węgla. Jeśli natomiast sprzedaż będzie prowadzić gmina sąsiednia lub podmiot prywatny, węgiel będzie można kupić po przedstawieniu zaświadczenia wystawianego przez wójta, burmistrza lub prezydenta o tym, że otrzymało się dodatek węglowy. Gospodarstwo domowe będzie mogło kupić po preferencyjnej cenie (nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę) 1,5 tony węgla w tym roku i kolejne 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto