Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie Polregio. 3 tygodnie wojny w Ukrainie. Trwa kolejowy transport uchodźców. Specjalne pociągi dla Ukraińców w regionie

RG
Jolanta Masiewicz
Mija trzeci tydzień wojny w Ukrainie. W pomoc humanitarną uchodźcom włączają się kolejne podmioty. Od początku krwawych walk w transport uchodźców z ogarniętego konfliktem zbrojnym kraju "pełną parą" zaangażowane są regionalne składy kolejowe.

Rosyjska inwazja w Ukrainie rozpoczęła się w czwartek (3 marca), trzy tygodnie temu. W tym czasie pociągi Polregio przewiozły ponad 120 tys. osób, uruchamiając blisko 400 pociągów w całej Polsce. Niemal 150 z nich to połączenia specjalnie na potrzeby transportu uchodźców ze wschodniej granicy.

Gdy tylko pojawiła się potrzeba niesienia pomocy uchodźcom, przewoźnik w ciągu godzin zorganizował bezpłatny transport kolejowy, a w ciągu doby przygotował pierwsze pociągi specjalne. Przy tym spółka bez zakłóceń realizuje swoje codzienne przedsięwzięcia.

– Oprócz regularnych przewozów, które świadczymy w każdym województwie, otworzyliśmy drugi obszar działalności dot. pomocy uchodźcom. Możliwość uruchomienia pociągów dodatkowych i nadzwyczajnych to efekt modernizacji spółki i przeorganizowania naszej działalności, co umożliwia zabezpieczenie dodatkowych jednostek taborowych wraz z odpowiednią liczbą pracowników. To przede wszystkim dzięki nim udaje nam się efektywnie pomagać potrzebującym – mówi Artur Martyniuk, prezes zarządu Polregio.

Do zabezpieczenia tych połączeń przewoźnik praktycznie z dnia na dzień wydzielił rezerwę taborową, liczącą ponad 20 składów wraz z załogami. Kursują one codziennie po całej Polsce. Pasażerowie po przekroczeniu granicy docierają nimi z południowo-wschodniej części kraju zarówno do największych miast, ale również do mniejszych.

Lista połączeń:

  • Chełm – Warszawa
  • Chełm – Stalowa Wola Rozwadów
  • Gdynia – Chełm – Gdynia
  • Hrebenne – Lublin
  • Uherce – Tarnów
  • Olkusz – Kraków/Katowice/Muszyna
  • Medyka – Kraków
  • Kraków – Zagrzeb
  • Warszawa – Rzepin
  • Sławków – Kraków
  • Przemyśl – Kraków
  • Przemyśl – Katowice
  • Przemyśl – Wrocław
  • Gdynia – Przemyśl – Gdynia

Ta ogromna operacja logistyczna kontynuowana jest obecnie. W ostatnim tygodniu weszła w kolejny etap. Uruchomione zostały kolejne pociągi, które jeżdżą wahadłowo od Przemyśla, ale również z Krakowa, Warszawy i Łodzi do stacji granicznych w Zgorzelcu i Rzepinie, skąd podróżni mogą się udać do Niemiec. Poza rozlokowaniem uchodźców po Polsce pomyślano także o transporcie do państw zachodnich.

Dodatkowe składy w Lubelskiem

Lubelski Zakład Polregio w uzgodnieniu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego uruchomił w środę (15 marca) 3 dodatkowe pary pociągów z Chełma do Lublina. Jest to reakcja na zwiększony w ostatnim czasie napływ ludności zza wschodniej granicy.

– Ze względu na wzmożony ruch przez przejście w Dorohusku i dalej przez punkt recepcyjny na dworcu kolejowym w Chełmie coraz więcej Obywateli Ukraińskich pojawia się w pociągach relacyjnych POLREGIO do Lublina – przekazuje Zofia Dziewulska, rzecznik prasowy przewoźnika.

Godziny kursowania:

  • Chełm odj. 8:33 – Lublin Główny przyj. 9:20
  • Chełm odj. 13:55 – Lublin Główny przyj. 14:43
  • Chełm odj. 16:44 – Lublin Główny przyj. 17:30

Połączenie z Chełma do Lublina skomunikowane jest z innymi pociągami w głąb kraju. Będą kursować do przyszłego czwartku (24 marca) z możliwością ich przedłużenia.

Koleje niemieckie wspierają w tym zakresie polskich przewoźników. Pomoc humanitarna dociera bezpośrednio do Przemyśla, skąd zabierani są obywatele Ukrainy. Polregio współpracuje z Deutsche Bahn, zapewniając maszynistów obsadę pociągów oraz dostawy paliwa dla niemieckich kolei w Polsce.

– Chciałbym podziękować wszystkim naszym pracownikom, maszynistom, kierownikom pociągów oraz zespołom utrzymania za ich ogromne poświęcenie w tej niezwykłej sytuacji. Wzruszające i nieocenione jest również zaangażowanie wolontariuszy, którzy przeładowują na granicy paczki z pomocą, przygotowują poczęstunki, czy po prostu wspierają uchodźców swoją obecnością – dodaje prezes Martyniuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto