Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin. Lekarze i pielęgniarki szkolą się z obsługi robota Da Vinci

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Łukasz Kaczanowski/Archiwum
W szpitalu przy al. Kraśnickiej rozpoczęły się szkolenia dla personelu medycznego z wykorzystaniem robota operacyjnego Da Vinci. Pierwszy zabieg ma się odbyć jeszcze w tym roku.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie będzie pierwszą placówką medyczną w regionie, która wykona operację z użyciem własnego robota Da Vinci. Zanim to jednak nastąpi chirurdzy, anastezjolodzy, pielęgniarki i personel pomocniczy przystąpili do trzymiesięcznego szkolenia. Poznają na nim zasady pracy robota. Szkolenia obejmują także wizyty w innych ośrodkach, a także zabiegi wykonywane przy wsparciu certyfikowanych dla tego systemu lekarzy.

Szkolenie zakończy się uzyskaniem certyfikatu. – Proces edukacji chirurgów jest ujednolicony przez producenta na całym świecie. To oznacza, że lubelscy chirurdzy będą takimi samymi specjalistami w chirurgii robotycznej, jak lekarze np. w Nowym Jorku – tłumaczy dr Małgorzata Piasecka, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. I wyjaśnia, że system chirurgii robotycznej Da Vinci to przede wszystkim wymierne korzyści dla pacjenta.

– Zamiast cięcia przez wszystkie powłoki ciała, narzędzia chirurgiczne wprowadzane są przez ośmiomilimetrowe otwory. Dzięki temu po operacji wszystko o wiele szybciej się goi, pacjent często może wrócić do domu już w drugiej dobie po zabiegu, a do pełnej sprawności również dochodzi wielokrotnie szybciej niż po tradycyjnej operacji. Wykorzystywane narzędzia zmniejszają także urazy wewnętrzne i krwawienia, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo komplikacji pooperacyjnych – wylicza dr Piasecka.

System Da Vinci jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie wynalazków światowej inżynierii medycznej. Szpital wojewódzki kupił w lutym jego najnowszy model, który został wyposażony w zintegrowany stół chirurgiczny, system dziesięciokrotnego powiększenia obrazu, także w wersji trójwymiarowej. Koszt całości to prawie 15 mln zł. Docelowo w szpitalu przy al. Kraśnickiej ma powstać Specjalistyczny Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej. To oznacza, że zespoły chirurgiczne z innych szpitali województwa lubelskiego i kraju będą mogły zdobywać doświadczenie na światowej klasy sprzęcie, pod okiem najlepszych specjalistów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lublin. Lekarze i pielęgniarki szkolą się z obsługi robota Da Vinci - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto