Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mapa miasta, którego już nie ma. Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” stworzył ją, żeby ocalić pamięć o lubelskich Żydach

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Materiały prasowe
Jest poświęcona miejscom związanym z akcją „Reinhard”. Zakończyła się 78 lat temu. Hitlerowcy doprowadzili do śmierci blisko dwóch milionów osób narodowości żydowskiej.

Mapa powstała w ramach projektu „Lublin. 43 tysiące”. – Tworzymy w nim opowieść o każdym mieszkańcu miasta. W roku 1939 sporządzono powszechny spis ludności Lublina. Wykazał on, że w mieście żyją 43 tys. Żydów. Nikt wtedy nie przypuszczał, że niedługo dojdzie do Zagłady i cała ta społeczność przestanie istnieć – opisuje Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” .

Bazą do stworzenia mapy były przedwojenne plany Lublina, niepublikowane wcześniej plany niemieckie i zdjęcia lotnicze z czasu II wojny światowej.

– Ośrodek gromadzi materiały od bardzo wielu lat. Praca nad mapą to proces długiego namysłu nad metodologią oraz świadome i konsekwentne dążeniem do upamiętnienia społeczności żydowskiej, ale też pokazania codziennego życia mieszkańców Lublina przed Zagładą – wyjaśnia Tadeusz Przystojecki, jeden z koordynatorów logistycznych mapy.

Umieszczono na niej 29 znaczników, które odsyłają nie tylko do informacji tekstowych, ale również fotografii i szczegółów dotyczących wydarzeń lub osób. Oznacza to, że możemy nie tylko zapoznać się z ówczesną topografią Lublina, ale także z planem poszczególnych budynków, ze związanymi z nimi ludźmi i historią.

– Opracowywać mapy interaktywne trzeba tak, żeby pokazywały nam rzeczywistość w taki sposób, żebyśmy mogli rozróżnić wszystkie przedstawione na mapie elementy, a jednocześnie żebyśmy przez ogrom szczegółów nie gubili istoty rzeczy – mówi dr Jakub Kuna z Katedry Geomatyki i Kartografii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej, który zajął się opracowaniem kartograficznym mapy.

Interaktywna mapa miejsc związanych z akcją „Reinhardt” powstała przy współpracy Ośrodka „Bramy Grodzkiej – Teatru NN” z UMCS i Państwowym Muzeum na Majdanku. Można z niej korzystać na stronie internetowej www.teatrnn.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto