Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Dzień Transplantacjii: nie zabieraj ze sobą, tam nie będą Ci potrzebne!

Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
facebook.com/Dawca - bądź świadomym dawcą narządów
Przekazywanie narządów do transplantacji po śmierci ciągle jest tematem tabu. Ważna jest edukacja i świadomość społeczeństwa na temat transplantacji i transplantologii.

26 stycznia, w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki, obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Przeprowadzony w 1966 roku zabieg był pierwszym w Polsce, a 621. na świecie. Od tamtej pory blisko 40 tysięcy osób otrzymało szansę na normalne funkcjonowanie.

Celem tego dnia jest szerzenie wiedzy i świadomości na temat transplantacji. W wielu przypadkach jest to jedyna metoda leczenia i uratowania życia. Transplantologia jest dziedziną medycyny, która nie może istnieć bez społecznej akceptacji. W Polsce zgodnie z obowiązującym prawem, nie musimy nigdzie zgłaszać chęci oddania narządów po śmieci. Mimo tego, wiele osób nosi bransoletki informujące o takiej woli, lub wypełniają odpowiednie oświadczenia. W praktyce, to jednak rodzina najczęściej decyduje o tej możliwości. Na szpitalnych oddziałach często słychać oburzenie, gdy rodzina zmarłego słyszy "dawstwo organów". Dlatego właśnie, w takie dni jak 26 stycznia prowadzone są akcje edukacyjne dotyczące przeszczepów organów.

Transplantacje na Lubelszczyźnie

- W 2022 roku w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego SPSK Nr 4 przeszczepiono 18 nerek, w tym 1 pobrana została w Tarnobrzegu. Wykonano 16 pobrań od dawców zmarłych, z czego 15 z nich to były pobrania wielonarządowe - przekazała nam Alina Pospischil, rzecznik SPSK 4.

Pobrania narządów od zmarłych dawców odbyły się w SPSK 4 (8 razy), Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu (4 razy), Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej (2 razy), w Szpitalu Specjalistycznym w Chełmie i w Szpitalu Powiatowym w Radzyniu Podlaskim (po 1 razie).

Jeden dawca może uratować życie wielu osób. Podczas pobierania narządów do przeszczepu, od dawcy pobiera się (jeśli są w dobrym stanie):

  • serce
  • płuca
  • wątrobę
  • nerki
  • trzustkę
  • jelito cienkie,

które trafią do osób potrzebujących ratując im życie, poprawiając ich komfort życia i przywracając do normalnego funkcjonowania.

Ważne jest poszerzanie wiedzy na temat transplantologii i mówienie o tym głośno, ponieważ narządów, które są przeszczepiane, nie da się wyhodować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogólnopolski Dzień Transplantacjii: nie zabieraj ze sobą, tam nie będą Ci potrzebne! - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto