Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Państwa Trójmorza wspólnie o przyszłości. Rozmowa z Marszałkiem Województwa Lubelskiego, Jarosławem Stawiarskim

Wojciech Pokora
Wojciech Pokora
materiały prasowe
- Chcemy razem na poziomie samorządów lokalnych realizować wspólne cele. Najważniejsze z nich to na pewno bezpieczeństwo energetyczne, rozwój transportu międzynarodowego, gdzie samorządy mają ważną rolę do spełnienia - mówi Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego.

Panie Marszałku, już po raz trzeci Lublin będzie miejscem spotkania ponad tysiąca osób reprezentujących 244 regiony z 12 krajów Inicjatywy Trójmorza, placówki dyplomatyczne, organizacje pozarządowe, uczelnie, instytucje okołobiznesowe i inne podmioty. To duże wydarzenie, ale czy może ono coś wnieść do życia mieszkańców naszego regionu?

Tak, to już trzecia edycja Samorządowego Kongresu Trójmorza odbywającego się w stolicy regionu lubelskiego. Jestem przekonany, że podczas kongresowych spotkań stajemy się również w jakimś sensie „stolicą” ważnej debaty, a Lublin - zgodnie ze swoją tradycją - miejscem rodzenia się projektów służących integracji i ściślejszej współpracy regionów Europy Środkowo-Wschodniej.

Warto zauważyć, że Inicjatywa Trójmorza, jak już było wspomniane, obejmuje 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej: Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Austrię, Słowenię, Chorwację, Rumunię i Bułgarię. Kraje te zamieszkuje 112 mln osób, co stanowi 1/3 populacji całej Unii Europejskiej. To ogromny potencjał i wielkie, niewykorzystane do końca możliwości. Kongres organizowany w Lublinie jest dobrą platformą, by wypracować rozwiązania służące rozwojowi tej części Europy. My skupiamy się na tym, by zbliżać do siebie poszczególne samorządy poprzez realizację wspólnych projektów. Z regionami Europy Środkowej łączy nas wspólna historia, ale też podobne problemy, np. w obszarze niedostatecznie rozwiniętej infrastruktury. To dobre podłoże, by myśleć o wspólnych przedsięwzięciach.

W poprzednich edycjach Kongresu w 2021 i 2022 roku wzięło udział ponad dwa tysiące osób z 25 krajów świata. W tym roku również chcemy integrować dwieście kilkadziesiąt regionów państw Trójmorza. Kongres ma być odpowiedzią na to, co aktualnie się dzieje w obszarze społeczno-gospodarczym państw regionu i co jest rzeczywiście i dla samorządów, i dla zwykłego obywatela aktualnym problemem.

Niewątpliwie kwestią interesującą żywo każdego z nas jest sprawa bezpieczeństwa. Lubelskie z racji na swoje położenie sąsiaduje przecież z objętym wojną państwem ukraińskim. Granica naszego województwa to jednocześnie granica całej Unii Europejskiej, dlatego Samorządowy Kongres Trójmorza rozpoczniemy dyskusją na temat obronności, bezpieczeństwa w regionie i tego, co wynika dla nas z geopolitycznego kontekstu, w którym funkcjonujemy. Ministerstwo Obrony Narodowej jest jednym z głównych partnerów sesji otwarcia pierwszego dnia Kongresu. Nie zabraknie również innych ważnych tematów, jak bezpieczeństwo energetyczne, rozwój transportu międzynarodowego, rozwój małych i średnich przedsiębiorstw czy międzynarodowa współpraca podejmowana przez ośrodki naukowe.

Co dla Pana Marszałka jest priorytetem w tej edycji Kongresu, co Pan chce osiągnąć, na czym się szczególnie skupić?

Chcemy razem na poziomie samorządów lokalnych realizować wspólne cele. Najważniejsze z nich to na pewno bezpieczeństwo energetyczne, rozwój transportu międzynarodowego, gdzie samorządy mają ważną rolę do spełnienia. Ponadto współpraca na polu małych, średnich przedsiębiorstw, jak również wymiana młodzieży czy współpraca ośrodków naukowych naszych krajów. Te zabiegi zaczynają przyjmować obecnie realny kształt.

Dotychczas zainteresowane współpracą regiony podpisały tzw. Deklarację Lubelską, która mówiła o utworzeniu w następnej kolejności Sieci Regionów Trójmorza. Miała ona stanowić fundament trwałego i stabilnego partnerstwa regionów. Podczas tegorocznej edycji będziemy chcieli, by to ogólnie wyrażone zainteresowanie współpracą przybrało formę już konkretnego zobowiązania. Szefowie regionów założycielskich Sieci podpiszą umowę o utworzeniu Sieci Regionów Trójmorza. Planowane jest także uroczyste przyjęcie nowych członków Sieci z Rumunii oraz Ukrainy. Warto podkreślić, że łącznie do Sieci zgłosiły swój akces 22 regiony z 6 krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Obszar współpracy poszerzamy o kolejny komponent, można go ogólnie nazwać naukowo-edukacyjnym. Z różnych eksperckich diagnoz dotyczących Lubelszczyzny wynika, że mocną stroną naszego województwa są właśnie uczelnie wyższe. Lublin to największy ośrodek akademicki w Polsce wschodniej. Młoda, wykształcona kadra stanowi wartość dodaną naszej gospodarczej pozycji. Chcemy wykorzystać jak najlepiej potencjał intelektualny Lubelszczyzny, stwarzając warunki do podpisania przez przedstawicieli europejskich uniwersytetów porozumienia o utworzeniu Sieci Uniwersytetów Trójmorza. Jestem przekonany, że ten dokument stanie się świetnym narzędziem ożywienia wymiany naukowej, zacieśnienia międzynarodowej współpracy uniwersyteckiej i realizacji innowacyjnych projektów w kolejnych latach. Jednocześnie, mając świadomość, jakim potencjałem są młodzi ludzie ze swoimi nietuzinkowymi pomysłami i energią, po raz pierwszy w formule wydarzenia towarzyszącego odbędzie się w Lublinie Wschodni Kongres Młodych Liderów. Planujemy włączyć młodych ludzi do rozmów na temat tworzenia Europy przyszłości.

Podczas kongresowych spotkań nie może również zabraknąć problematyki obejmującej współpracę z Ukrainą. Jedna z ważniejszych dyskusji poświęcona będzie wyzwaniom, przed jakimi stoi Inicjatywa Trójmorza w kontekście trwającej u naszego sąsiada wojny. Kongres to również dobry czas, by przedyskutować kwestię instrumentów finansowych, niezbędnych dla odbudowy państwa ukraińskiego po zakończeniu działań wojennych. Do tych rozmów zaprosiliśmy partnerów m.in. z Unii Europejskiej, Chorwacji oraz Włoch, ale oczywiście debata nie może się odbyć bez udziału samorządowców z Ukrainy. Mam nadzieję, że potwierdzą oni to, o czym wszyscy mówimy: że polskie samorządy będą uczestniczyły w odbudowie zniszczonej Ukrainy, a także we wzmacnianiu w tym państwie społeczeństwa obywatelskiego, demokratycznego, które ma aspiracje wstąpienia do Unii Europejskiej. A my - państwa Trójmorza - jesteśmy po to, aby Ukraińcom w tym pomóc i utorować im szybką ścieżkę.

Ostatecznie jednak osią Kongresu są przecież zagadnienia gospodarcze…

Jak co roku Kongresowi towarzyszy Forum Gospodarcze, które ma kompleksowo wspierać ofertę małych i średnich przedsiębiorstw z województwa lubelskiego, tworzyć odpowiednie warunki do ich rozwoju oraz umożliwić współpracę międzynarodową. W trakcie Forum przewidziane są seminaria tematyczne dotyczące roli kobiet w rozwoju gospodarczym, obszaru cyfryzacji, innowacji, współpracy międzynarodowej, a także o perspektywach rozwoju technologii wodorowej, spotkania B2B, a także spotkania start-upów „Start-up Day”.

Obok tego będziemy szukać konkretnych rozwiązań, m.in. dotyczących uzupełnienia brakujących połączeń kolejowych sieci TEN-T, a także podsumujemy projekty realizowane na granicach państw Unii Europejskiej (Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii) z Ukrainą.

Jednakże głównym tematem otwierającym drugi dzień Kongresu będzie bezpieczeństwo energetyczne, zarówno w ujęciu infrastrukturalnym, jak również środowiskowym. Dyskusję na zaproszenie Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy podejmą w panelu resortowi ministrowie z Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii oraz Ukrainy.

Wiele wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości jednym z kluczowych paliw transformacji energetycznej będzie wodór. Rozwój tego sektora gospodarki jest zarówno szansą, jak i wyzwaniem. Chcemy jako województwo w tych procesach uczestniczyć, dlatego podczas Kongresu nastąpi podpisanie porozumień o utworzeniu Lubelskiego Klastra Wodorowego oraz Lubelskiego Klastra Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Celem tych inicjatyw jest zbudowanie stałej sieci współpracy opartej na transferze wiedzy, technologii i rozwiązań innowacyjnych pomiędzy podmiotami publicznymi i prywatnymi, w tym: instytucjami samorządu terytorialnego, przedsiębiorcami, uczelniami, instytucjami otoczenia biznesu i wszystkimi innymi podmiotami zainteresowanymi wspieraniem rozwoju gospodarki. Ponadto podobnie, jak w ubiegłych latach zostaną wręczone nagrody zarówno w kategorii „ osobowość” jak i „firma” dla osób i podmiotów aktywnie działających w obszarze regionów Trójmorza.

Podsumowując, można powiedzieć, że dzięki Inicjatywie Trójmorza chcemy przyspieszać w Europie Środkowej procesy digitalizacji, rozbudowy infrastruktury i szlaków transportowych, a przede wszystkim doprowadzić do uniezależnienia się od rosyjskich surowców energetycznych. Inicjatywa Trójmorza wspiera nie tylko szlak Via Carpatia, ale ma także na celu rozwój intermodalnych połączeń oraz rozwój sieci kolejowych, takich jak Rail Baltica, Via Baltica, Rail-2-Sea oraz nowych projektów, czyli np. Rail Carpatia. Wiemy, że te połączenia są szczególnie ważne dla naszych partnerów z krajów nadbałtyckich, ponieważ oznaczają integrację postsowieckich systemów z nowoczesną europejską strukturą połączeń kolejowych.

Dostrzegamy, jak wiele jest jeszcze brakujących ogniw w sieci komunikacyjnej naszych regionów. Liczymy na to, że połączony wysiłek samorządów regionalnych, a także rządów i władz centralnych naszych krajów, pozwoli nam wspólnie te brakujące ogniwa uzupełniać kilometrami nowoczesnych dróg, kolei, gazociągów, szlaków handlowych, a także działać na rzecz realizacji wspólnych projektów międzynarodowych w wielu obszarach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lukow.naszemiasto.pl Nasze Miasto