Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Profesor KUL i kontrowersyjna petycja w sprawie wojny na Ukrainie

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Łukasz Kaczanowski
Rosyjska agresja to konsekwencja niewłaściwej polityki wewnętrznej Ukrainy – przekonują sygnatariusze apelu do polskich władz. Wśród nich jest prof. Mirosław Piotrowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. On sam przekonuje, że nawołuje jedynie do pokoju „w duchu, który zaprezentował papież Franciszek".

Chodzi o oświadczenie na temat pokoju na Ukrainie skierowane do „rządu RP i innych państw zaangażowanych w wojnę". Z treści wynika, że jego sygnatariusze nawołują do natychmiastowego zakończenia wojny na Ukrainie i do kompromisu między Rosją a Ukrainą. "Wojna jest największą tragedią ludzką i kulturową. Codziennie po obu stronach giną ludzie: zabierają ze sobą bezpowrotnie swoje marzenia i potencjał osobowy, jaki reprezentują. Jest to wielka ludzka tragedia” - piszą autorzy petycji.

W oświadczeniu nie ma jednak słowa na temat rosyjskiego agresora. Znalazł się za to fragment o tym, że w wojnę zaangażowane są państwa NATO dostarczające Ukrainie nowoczesną broń, w tym – ofensywną.

Zdaniem autorów listu, dla pokoju i rozwiązania konfliktu trzeba dobrze zrozumieć jego przyczyny. A ma nim być, według sygnatariuszy pisma, strach Rosji przed rozszerzeniem się NATO oraz strach państw sąsiednich przed potęgą Rosji. Na tym jednak nie koniec. „Innym z powodów obecnej wojny, o czym się mniej mówi, jest wprowadzenie zmian w ustawie językowej na Ukrainie, dyskryminujących językową mniejszość rosyjską. To doprowadziło do referendum na Krymie i do wojny w Donbasie. Obecna wojna jest więc też konsekwencją niewłaściwej polityki wewnętrznej. Prowadzi do wielkiej tragedii ludzkiej i ogromnych zniszczeń” – czytamy w oświadczeniu.

Podpisał się pod nim poseł Konfederacji Grzegorz Braun, ale także prof. Mirosław Piotrowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, były europoseł, a obecnie działacz niszowego Ruchu Prawdziwa Europa. Obaj wystąpili też kilka dni temu na konferencji prasowej w Warszawie w tej sprawie, na której powtórzone zostały tezy stawiane w oświadczeniu.

Prof. Mirosław Piotrowski zapewnia, że nie jest autorem petycji, a jego zaangażowanie na konferencji prasowej dotyczyło wezwania do pokoju na Ukrainie. – Identyfikuję się wyłącznie z tą częścią oświadczenia, która wzywa do negocjacji, kompromisu i doprowadzenia zakończenia wojny. Reszta to licentia poetica innych osób – wyjaśnia w rozmowie z „Kurierem” prof. Piotrowski.

Jego zdaniem zakończenie wojny możliwe jest wyłącznie poprzez narzędzia dyplomatyczne. - Wzniecanie nastrojów wojennych jest szkodliwe dla narodu polskiego. Takie sprawy powinna rozstrzygać profesjonalna dyplomacja – argumentuje prof. Piotrowski. Jego zdaniem Polska nie ma odpowiedniej reprezentacji w dyplomacji, żeby doprowadzić do zakończenia przelewu krwi. - Polskie władze od początku tej wojny kierują się emocjami, podgrzewają je i dają środki na podgrzewanie tych emocji – dodaje prof. KUL. Jego zdaniem to „pokojowa propozycja w duchu, który zaprezentował papież Franciszek”.

Co na to władze KUL, które wielokrotnie potępiały rosyjską agresję na Ukrainę? - Oddzielamy życie prywatne i działalność polityczną naszego profesora od jego działalności uniwersyteckiej. To co się wydarzyło w Warszawie jest działalnością pozauniwersytecką w związku z tym nie oceniamy tego i nie komentujemy – mówi „Kurierowi” prof. Michał Wyrostkiewicz, rzecznik prasowy KUL.

Wśród sygnatariuszy listu jest też dr Leszek Sykulski, który od początku wojny nie krył sprzeciwu wobec polskiego wsparcia dla Ukrainy. Pod koniec kwietnia dr Sykulski przeprowadził nawet wywiad z ambasadorem Rosji w Polsce Siergiejem Andriejewem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Profesor KUL i kontrowersyjna petycja w sprawie wojny na Ukrainie - Kurier Lubelski

Wróć na lukow.naszemiasto.pl Nasze Miasto