Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Stop zamykaniu polskich szkół na Litwie i Białorusi!” – grzmi Młodzież Wszechpolska i Ruch Narodowy

Rafał Gliński
Rafał Gliński
W miejscu symbolicznym - przy Portalu do Wilna na placu Litewskim - odbyła się w środowe popołudnie (13 kwietnia) konferencja prasowa zorganizowana przez środowiska narodowe. Spotkanie dotyczyło spraw oświatowych mniejszości polskich na Wschodzie, a dokładniej rzecz ujmując polskich szkół na Litwie i w Białorusi, którym ma grozić likwidacja.

Litewski rząd uruchomił program „Szkoła Tysiąclecia”. – Na jego podstawie likwiduje się małe szkoły – stwierdził na wstępie Piotr Zduńczyk, członek Ruchu Narodowego.

Reforma systemu edukacji na Litwie zakłada, że szkoły poniżej 60 uczniów mają być poza centralnym porządkiem oświatowym. Zdaniem narodowców, takie widmo zawisło także nad dwiema polskimi placówkami (szkoła podstawowa w Starych Trokach oraz gimnazjum w Połukniu), choć obie przekraczają określony przez ustawodawcę limit uczniów (80 i 120).

„Warto dodać, że litewska szkoła w Starych Trokach miejscowości zamieszkanej głównie przez Polaków (27,5 proc społeczności - przyp. red.) pomimo porównywalnej liczby uczniów nie znalazła się jednak na celowniku litewskich władz. Przykłady szkół w Międzyrzeczu, Szklarach i Świętnikach pokazują, że zdegradowanie do roli filii to pierwszy krok do ich pełnego zamknięcia” – czytamy w oświadczeniu Młodzieży Wszechpolskiej.

– My jako ruch narodowy się temu sprzeciwiamy. Nasz poseł - Krystian Kamiński - złożył już interpelację w tej sprawie, aby rząd ponaglić do jakiś działań. Liczymy na to, że polskie szkoły na Litwie będzie można jednak uratować – przekazał dalej przedstawiciel narodowców.

Pod koniec marca w Wilnie odbył się protest, w którym wzięło udział kilkaset osób. Nie spotkał się on jednak z przychylną reakcją ze strony litewskich władz.

– W obecnej sytuacji geopolitycznej Polska jest gwarantem niepodległości Litwy i innych krajów bałtyckich. Niestety Litwa podejmuje działania antypolskie. Dlaczego? Ponieważ od wielu lat może je przeprowadzać. Żaden polski rząd przez 30 lat nie zająknął się o interesie żyjących tam Polaków – dostrzegł Zduńczyk, oskarżając wszystkie dotychczasowe ekipy rządzące o bierność w tej kwestii.

Polskie szkoły na Wileńszczyźnie i Grodzieńszczyźnie są warunkiem zachowania na tych terenach polskości. Dzięki niej Polacy mogą pielęgnować swoją odrębną kulturę i język.

Uczestnicy konferencji wyrazili również solidarność z rodakami prześladowanymi na Białorusi. Choć sytuacja polskiego szkolnictwa przez ostatnie 25 lat funkcjonowania w tym autokratycznym kraju nigdy nie była dobra, teraz może jeszcze ulec pogorszeniu.

„W styczniu 2021 roku białoruski rząd skierował do parlamentu projekt nowelizacji ustawy oświatowej. Nowe regulacje mają wejść w życie od początku nowego roku szkolnego, czyli 1 września 2022. Jak zakłada projekt, część przedmiotów (takich geografia, historia i wiedza o społeczeństwie) będzie nauczana w języku państwowym (rosyjskim lub białoruskim) z opcją poszerzenia tej listy. Ponadto także egzaminy końcowe mają odbywać się w języku państwowym” – alarmuje Młodzież Wszechpolska w oświadczeniu.

W ocenie autorów odezwy, zmiany te mają być pierwszym krokiem do depolonizacji i dalej rusyfikacji dwóch polskich szkół na Białorusi (nr 5 w Wołkowysku i nr 36 w Grodnie), z których korzystać może blisko 300 tys. mieszkających tam rodaków.

– Jest to kraj, którego przewodniczącym jest pewien groteskowy dyktator. Z jego terytorium prowadzona jest wojna przeciwko Ukrainie. Jeszcze niedawno naruszał w zasadzie integralność terytorialną Polski – powiedział o Białorusi Paweł Król, prezes okręgu lubelskiego Młodzieży Wszechpolskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lukow.naszemiasto.pl Nasze Miasto