Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sukcesy pracowników Uniwersytetu Medycznego. Stworzyli osiem nagrodzonych wynalazków

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Pomoc w leczeniu Alzheimera, lek na choroby pasożytnicze i superchłonny opatrunek dla trudno gojących się ran – m.in. takie dobrodziejstwa medycyny mogą powstać za sprawą lubelskich naukowców.

Trudno gojące się rany dotyczą przede wszystkim pacjentów z cukrzycą, odleżynami i ciężkimi poparzeniami.

– Brzydko mówiąc, to rany, które się ślimaczą – mówi dr hab. n. farm. Agata Przekora-Kuśmierz, która wraz z zespołem stworzyła ekologiczny superchłonny opatrunek. Jak wspomina, powstał przypadkiem. – Pracowaliśmy nad innym wynalazkiem, implantem kostnym, który był na bazie polimerów naturalnych. Na etapie prac badawczych odkryliśmy zupełnie przypadkiem materiał, który by spełniał wymagania idealnego opatrunku ran, czyli był superchłonny – wspomina Przekora-Kuśmierz.

Podkreśla, że dzięki zastosowanemu biodegradowalnemu materiałowi taki opatrunek nie będzie zaśmiecał planety. Obecnie jest z powodzeniem testowany na pacjentach weterynaryjnych, a pierwsi zainteresowani przedsiębiorcy już nawiązali kontakt z autorami wynalazku.

Osobą, która zaangażowała się w największą liczbę projektów, jest prof. Anna Bogucka-Kocka. Jej nazwisko pojawiło się w zespołach odpowiedzialnych za połowę nagrodzonych wynalazków.

– W centrum moich zainteresowań zawsze jest człowiek i w moich wynalazkach przyświeca mi myśl, żeby zrobić coś, co będzie mu służyło. Można powiedzieć, że chyba mam dobrą energię i jestem w stanie skupić wokół siebie ludzi, którzy są w stanie uwierzyć w moją, czasem może szaloną, ideę – mówi prof. Bogucka-Kocka.

Wraz z zespołami opracowała m.in. kompozycję polifenolową pomagającą w profilaktyce i wspomaganiu leczenia Alzheimera oraz nowo zsyntetyzowane związki o działaniu nicieniobójczym i przeciwpasożytniczym. Choć nazwy tych i pozostałych wynalazków niedużo mówią laikom, odkrycia można nazwać przełomem.

– Mnóstwo czasu nam zajęły prace związane z poszukiwaniem leków przeciwpasożytniczych. Trzeba zwrócić uwagę, że takie choroby występują w krajach Trzeciego Świata, gdzie jak wiadomo, mamy duży problem ekonomiczny. Nikt więc nie zwraca w tamtą stronę oczu i uwagi. Związki, które znaleźliśmy, muszą przejść wiele długotrwałych badań klinicznych, co wymaga niemałych pieniędzy – tłumaczy prof. Bogucka-Kocka.

W ciągu ostatnich dwóch lat osiem wynalazków pracowników Uniwersytetu Medycznego zostało nagrodzonych złotymi i brązowymi medalami podczas Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG. Jak przyznaje prof. Jarosław Dudka, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym uczelni, Uniwersytet Medyczny robi wszystko, żeby ułatwić komercjalizację wynalazków pracowników. Jednym z takich działań może być założenie na uczelni spółki celowej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sukcesy pracowników Uniwersytetu Medycznego. Stworzyli osiem nagrodzonych wynalazków - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto