Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świdnicki Lipiec, tu wszystko się zaczęło! Mieszkańcy ponownie upamiętnili strajki, które wybuchły na terenie PZL-Świdnik 41 lat temu

Agnieszka Szymuś
Agnieszka Szymuś
Świdniczanie upamiętnili strajki, który wybuchł na terenie PZL-Świdnik 41 lat temu. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Świdniczanie upamiętnili strajki, który wybuchł na terenie PZL-Świdnik 41 lat temu. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Agnieszka Szymuś
- Pierwsze momenty to była euforia i strach, później gdy inne zakłady przystępowały do strajku już wiedzieliśmy, że nikt się nie wyłamie - tak wspominali dziś, Świdnicki Lipiec pracownicy - PZL-Świdnik, którzy uczestniczyli w wydarzeniach mających miejsce 41 lat temu.

W niedzielę, 11 lipca po raz kolejny mieszkańcy Świdnika, upamiętnili zdarzenia, które miały miejsce 41 lat temu. Świdnickie uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 na terenie zakładowego dziedzińca - miejscu gdzie odbywały się główne spotkania mobilizacyjne, strajkujących pracowników lotniczego zakładu.

- Cieszę się, że możemy się tu spotkać ponownie w tej wolności do której dążyliśmy. Według moich obliczeń to już chyba 33. raz gdy się tu spotkamy - mówił Marian Król, przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”. - Jeżeli cofnęlibyśmy się o 41 lat to miasto Świdnik było jednym z najmłodszych miast, a nikt nie ma takiej energii do rewolucji jak ludzie młodzi. Trzeba było mieć dużo odwagi, żeby w pierwszych godzinach strajków, zatrzymywać ludzi i mówić by powstrzymywali się od pracy od godziny 12.00 - dodał.

W oficjalnych uroczystościach na terenie PZL-Świdnik brali m.in. udział wiceminister aktywów państwowych, Artur Soboń, wojewoda lubelski Lech Sprawka, pełnomocnik ds. strategii edukacji Radosław Brzózka - który odczytał oficjalny list do zgromadzonych od ministra edukacji, Przemysława Czarnka, szef NSZZ „Solidarności” w PZL-Świdnik, Andrzej Kuchta, przedstawiciele rządu oraz władz samorządowych, a także uczestnicy tamtych zdarzeń.

- Reprezentując nasz kraj gdziekolwiek jestem, jestem dumny, że pochodzę ze Świdnika, gdzie te piękne wolnościowe tradycje się rozpoczęły - mówił, wiceminister A. Soboń.

Po oficjalnych wystąpieniach i złożeniu kwiatów pod pomnikiem " Świdnickiego Lipca", uczestnicy udali się na uroczystą mszę świętą do kościoła pw. NMP Matki Kościoła, gdzie w trakcie mszy świętej została zaprezentowana animacja pt. "Dzwon Wolności" oraz prelekcja "Operacja Dzwon". Po godzinie 15.00 w ramach dalszej części obchodów 41. rocznicy Świdnickiego Lipica na terenach świdnickiego CUS odbędzie się festyn rodzinny, oraz miejska potańcówka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto