Tajemniczy ogród dla pszczół. SP nr 6 w Chełmie laureatem konkursu

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Udostępnij:
Szkoła Podstawowa nr 6 w Chełmie zajęła pierwsze miejsce w kategorii szkolnej konkursu „Tajemniczy ogród dla pszczół i dzikich zapylaczy” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Do konkursu zakwalifikowało się 76 uczestników z województwa lubelskiego.

Kolorowe, pachnące, poruszane wiatrem i skrzydłami owadów, a przede wszystkim przyjazne dla pszczół – takie właśnie są kwietniki wszystkich bez wyjątku uczestników konkursu „Tajemniczy ogród dla pszczół i dzikich zapylaczy”.

Komisja konkursowa miała nie lada orzech do zgryzienia, by wybrać te najpiękniejsze i najbardziej wartościowe. Ostatecznie na podium znalazły się ogrody z Chełma, Wojciechowa i Tuszowa (w kategorii szkolnej) oraz z Międzyrzeca Podlaskiego, miejscowości Łany w gminie Markuszów i Włodawy (w kategorii indywidualnej).

Konkurs przeprowadzony został w ramach kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”. Zadanie uczestników polegało na zaplanowaniu i utworzeniu na terenie województwa lubelskiego ciekawie zaaranżowanego ogrodu przyjaznego pszczołom w oparciu o rośliny, w tym kwiaty, drzewa i krzewy miododajne oraz elementy wyposażenia, takie jak domki i poidełka dla owadów. Obowiązkiem uczestników kategorii szkolnej był ponadto udział w zajęciach o życiu i znaczeniu pszczół.

- Z założenia konkurs ten miał łączyć przyjemne z pożytecznym. Dobrej zabawie przyświecał szczytny cel, jakim jest zwiększenie terenów pożytkowych dla owadów zapylających. – wyjaśnia Sebastian Trojak, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, przewodniczący komisji konkursowej. – Poprzez tę akcję chcieliśmy również dotrzeć do mieszkańców regionu z informacją, co każdy z nas może zrobić, by przyciągnąć pszczoły do ogrodu. Jestem optymistą i myślę, że dzięki takim konkursom zainteresujemy mieszkańców województwa lubelskiego ideą tworzenia miejsc przyjaznych pszczołom – dodaje inicjator przedsięwzięcia.

Chętnych do podjęcia tegorocznego wyzwania było wielu. Uczestnictwo w konkursie zgłosiło 171. chętnych, w tym 61. w kategorii szkolnej oraz 110. w kategorii indywidualnej. Jednak w regulaminowym terminie pełną dokumentację z realizacji konkursowego zadania (sprawozdanie i fotografie ogrodu) nadesłało 76. uczestników – po 38. w obydwu kategoriach.

Zwycięzcy konkursu:

Kategoria szkolna:

  • I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 im. Ireny Sendlerowej w Chełmie (nagroda rzeczowa o wartości ok. 2000 zł)
  • II miejsce – Szkoła Podstawowa im. S. Marusarza w Wojciechowie (nagroda rzeczowa o wartości ok. 1800 zł)
  • II miejsce – Szkoła Podstawowa w Tuszowie (nagroda rzeczowa o wartości ok. 1500 zł)

Dla uczniów tych szkół biorących udział w projekcie zakładania i pielęgnacji zwycięskich ogrodów przewidzieliśmy dodatkowo indywidualne upominki (maks. po 30) o wartości ok. 200 zł oraz wyjazd na warsztaty pszczelarskie.

Kategoria indywidualna:

  • I miejsce – Anna Kot, Międzyrzec Podlaski (nagroda rzeczowa o wartości ok. 1500 zł)
  • II miejsce – Tomasz Tomaszewski, Łany w gm. Markuszów (nagroda rzeczowa o wartości ok. 1200 zł)
  • III miejsce – Agnieszka i Grzegorz Durysowie, Włodawa (nagroda rzeczowa o wartości ok. 1000 zł).

W kategorii tej przyznano także regulaminowe wyróżnienia (równorzędne nagrody rzeczowe o wartości ok. 300 zł każda), które zostaną przekazane wszystkim 34. uczestnikom spoza podium.

Wyboru laureatów dokonała zdalnie komisja konkursowa złożona z przedstawicieli organizatorów: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w partnerstwie z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Kuratorium Oświaty w Lublinie, a także z ekspertów reprezentujących instytucje partnerskie kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie, Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie, Zakład Pszczelnictwa w Puławach Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Nadbużański Związek Pszczelarzy w Lublinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Materiał oryginalny: Tajemniczy ogród dla pszczół. SP nr 6 w Chełmie laureatem konkursu - Lubelskie Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie