Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To jedyny w swoim rodzaju zabytek na Lubelszczyźnie! Kraśnicki, średniowieczny piec do wypału cegieł został zrekonstruowany

OPRAC.: Redakcja
Urząd Miasta Kraśnik
Kraśnicki piec do wypalania ręcznie formowanej cegły jest jedynym zrekonstruowanym tego typu obiektem na Lubelszczyźnie, który dziś doczekał się oficjalnego odsłonięcia.

To jeden z historycznych symboli Kraśnika. Pochodzący z końca XV w. obiekt odkryty został w 2007 r podczas prac związanych z budową infrastruktury przy Zalewie Kraśnickim. Należał do właściciela dworu i stanowił zaplecze gospodarcze miejscowości. W piecach takich jak ten wypalano dawniej tzw. cegłę palcówkę, na której zostawiano podłużne ślady palców. Miały one pomagać w łączeniu cegieł zaprawą. Kraśnicki obiekt, który został odsłonięty w piątek, 29 października po renowacji z detalami odwzorowuje wygląd średniowiecznego pieca.

- Dzisiaj w sposób symboliczny udostępniliśmy dla mieszkańców Kraśnika i turystów średniowieczny piec do wypału cegieł i ceramiki budowlanej, który znajduje się nad kraśnickim zalewem. Jestem przekonany, że będzie on jednym z ważnych punktów na mapie zabytków naszego miasta - mówi burmistrz Kraśnika, Wojciech Wilk.

Przy pracach renowacyjnych historia zatoczyła koło. Podczas odbudowy wykorzystane zostały odzyskane elementy z których był on skonstruowany, ale także specjalnie wyprodukowane, wzorowane na tych historycznych, cegły wykonane w kraśnickiej Cegielni Hoffmanowskiej pana Mariusza Osiniaka.

Remont zabytkowego pieca, możliwy był dzięki unijnemu wsparciu otrzymanemu za pośrednictwem Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto