Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To nie jest historia z książki Stanisława Lema. Katolicki Uniwersytet Lubelski będzie uczył studentów sztucznej inteligencji

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Prof. Piotr Kulicki z Katedry Podstaw Informatyki KUL: Przyszli studenci nie powinni bać się matematyki
Prof. Piotr Kulicki z Katedry Podstaw Informatyki KUL: Przyszli studenci nie powinni bać się matematyki archiwum Piotra Kulickiego
Doskonalenie sztucznej inteligencji to nie jest materiał na film science fiction, ale realne wyzwanie XXI w. Odpowiedzią na nie ma być nowy kierunek studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Z prof. Piotrem Kulickim z Katedry Podstaw Informatyki uczelni rozmawiamy, czego mogą spodziewać się adepci tej dziedziny nauki.

Zacznijmy od początku. Sztuczna inteligencja to studia prowadzone w oparciu o kilka innych dyscyplin nauki. Z której nowy kierunek bierze najwięcej?

Z informatyki. Podstawowa umiejętność, której chcemy nauczyć, to programowanie w zakresie rzeczy zwanych sztuczną inteligencją, czyli maszynowe uczenie się, sieci neuronowe, techniki rozpoznawania obrazów, przetwarzania języka naturalnego i tworzenia systemów, które same się uczą. Do tego potrzebna jest odpowiednia teoria z zakresu matematyki i logiki. Ale to nie wszystko, bo niezbędne będą również treści, które pozwolą rozumieć, co może, a czego nie może sztuczna inteligencja, co byśmy chcieli, żeby robiła i jak to się ma do tego, jak ludzie poznają i rozumują. Tu wchodzą zagadnienia filozoficzne, psychologiczne i kognitywistyczne.

Czyli to kierunek dla osób, które mają umysł i ścisły, i humanistyczny.

Przyszli studenci nie powinni bać się matematyki – w tym sensie umysł ścisły jest potrzebny. Dobrze też, żeby byli zainteresowani nie tylko kwestiami technicznymi, ale żeby technikę dostępną dzisiaj stosować z pożytkiem dla indywidualnych osób i społeczeństwa. Krótko mówiąc, żeby robić dobre rzeczy.

KUL jest drugą uczelnią państwową w Polsce, która będzie uczyła sztucznej inteligencji w ramach odrębnego kierunku. Dlaczego?

Wzorowaliśmy się na uczelniach w krajach zachodnich. Odrębne studia ze sztucznej inteligencji są głównie w Holandii, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Mając potencjał w tym zakresie, chcieliśmy przenieść tę praktykę na grunt Polski.

Na jakie potrzeby współczesnego świata ma odpowiadać nowy kierunek?

Z jednej strony coraz większa potrzeba specjalistów od programowania sztucznej inteligencji i systemów inteligentnych, to potrzeba rynkowa. Z drugiej strony chodzi też o rzeczy związane z oceną technologii, czyli żeby w sposób świadomy móc wybierać takie zastosowania dostępnych rozwiązań, które będą służyły innym.

Mówi pan o sztucznej inteligencji, która ma pomagać innym, a czy nie powinniśmy się jej bać?

Obawy, które się pojawiają w przestrzeni publicznej, tyczą się przede wszystkim systemów, które będą dorównywały albo w jakiejś perspektywie przewyższały człowieka w ogólnych zdolnościach intelektualnych. Boimy się swego rodzaju buntu superinteligentnych maszyn. Uważam jednak, że do takich obaw nie ma powodów, gdyż taki scenariusz się nie spełni, a przynajmniej w granicach naszego życia. Bać się możemy coraz bardziej zaawansowanej technologii przetwarzania dużej ilości informacji w sposób inteligentny, ale tylko jeśli będzie w niewłaściwych rękach i bez odpowiedniej kontroli.

Sztuczna inteligencja to trzyletnie studia licencjackie. Od października będzie się jej uczyć 40 osób. Rekrutacja na te i inne kierunki studiów na KUL-u trwa do 8 lipca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto