MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tomaszów Lub. Najpierw hala targowa, a potem zalew i węzeł przesiadkowy

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Z albumu "Zamojszczyzna. Kronika walki i pracy 1939-1969"
– Wyburzenie tomaszowskich hal targowych w latach 70. ubiegłego weku było błędem Ale wtedy stawiało się na źle pojętą nowoczesność. Dawne, zaniedbane budynki jakoś się w nią nie wpisywały. Teraz warto ten błąd naprawić – mówi 60-letni mieszkaniec Tomaszowa Lubelskiego, jeden z naszych Czytelników. Jest jednak szansa, że dawne hale targowe na tomaszowskim rynku... znów się pojawią. W planach jest także rewitalizacja miejscowego rynku oraz m.in. budowa nowego parku z kąpieliskiem.

Każda w kształcie litery „L”

Przed II wojną światową zabudowa Tomaszowa Lub. była niemal wyłącznie drewniana. Rynek ciasno otaczały kryte gontem, charakterystyczne domy podcieniowe. W środku miejscowego rynku znajdowało się pięć rzędów kramów żydowskich, poprzecinanych bardzo wąskimi przejściami.

W latach 1925-1928 (w części zachodniej rynku) wzniesiono z piaskowca, przywiezionego z okolic Józefowa, dwie identyczne hale targowe (każda na rzucie litery "L”). Stały się one jednym z symboli Tomaszowa Lub.

Hale były parterowe, z arkadowymi podcieniami, przykryte z wysokimi dachami tzw. krakowskimi, z charakterystycznymi nadbudówkami w narożach. Przypominały krakowskie sukiennice i były ozdobą przedwojennego miasta.

Jednak po wojnie budynków nie remontowano. Wyglądały coraz bardziej obskurnie. Na początku lat 70. ubiegłego wieku zostały zburzone, a obok wybudowano największe w mieście rondo. Miłośnicy Tomaszowa Lub. od lat chcą hale odtworzyć. Na razie nic z tego jednak nie wyszło.

Dobry moment

To się może zmienić. W jaki sposób? Powstał duży, ambitny projekt rewitalizacji Tomaszowa Lub. Pierwszy etap planowanych inwestycji przewiduje przywrócenie dawnej świetności miejscowemu rynkowi. Jednym z głównych punktów będzie właśnie odbudowa jednej z historycznych hal targowych. Ma ona stać się w przyszłości „centrum logistycznym” ruchu turystycznego Roztocza oraz miejscem dla wydarzeń kulturalnych i towarzyskich spotkań.

W ramach projektu zmodernizowana zostanie także okoliczna infrastruktura. Pojawi się też więcej zieleni. - O tym, że mieszkańcy Tomaszowa Lub. oczekują odbudowy dawnych hal targowych rzeczywiście mówi się od lat. Uznaliśmy, że jest to dobry moment, aby się tym zająć – podkreśla Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lub. - Zleciliśmy już opracować koncepcji oraz wykonanie kosztorysu dla pierwszego etapu rewitalizacji miasta. Trudno jeszcze powiedzieć, ile to może kosztować. Mamy jednak nadzieję, że odpowiednie przetargi ogłosimy w przyszłym roku.

Zbiornik wodny i węzeł przesiadkowy

W wielkim planie rewitalizacji Tomaszowa Lub. (w kolejnych etapach) znalazło się także stworzenie nowoczesnego parku w północno-wschodniej części miasta. Jest szansa, że powstanie tam zbiornik wodny o wielkości około 1 ha. Kolejna część projektu rewitalizacji dotyczy obszaru znajdującego się – jak to określono - przy wjeździe do miasta od strony Zamościa.

Plan zakłada tam stworzenie funkcjonalnego węzła przesiadkowego. To będzie m.in. obszerny parking z którego np. przesiądziemy się na rowery, a potem ruszymy na zwiedzanie Tomaszowa Lub. czy całego Roztocza. Powstanie w tym miejscu zielona strefa rekreacyjna, alejki spacerowe itd.

Miasto liczy m.in. na wsparcie zaplanowanych działań przez Urząd Marszałkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tomaszów Lub. Najpierw hala targowa, a potem zalew i węzeł przesiadkowy - Zamość Nasze Miasto

Wróć na lukow.naszemiasto.pl Nasze Miasto