Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiceminister Kraska: przeciwko grypie zaszczepiło się w Polsce 714 tys. osób. To bardzo mało

OPRAC.:
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Szczepionkę przeciw grypie zwykle przyjmuje w Polsce niewiele osób. Nie inaczej jest w tym sezonie.
Szczepionkę przeciw grypie zwykle przyjmuje w Polsce niewiele osób. Nie inaczej jest w tym sezonie. 123RF.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
– W Polsce przeciwko grypie zaszczepiło się 714 tys. osób. To bardzo mało – powiedział w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zapowiedział, że w kolejnym tygodniu Sejm zajmie się nowelizacją ustawy, dzięki której aptekarz uzyska możliwość wystawienia recepty na szczepienie przeciw grypie.

Spis treści

Wysyp zakażeń grypą i wirusem RSV. To skutek poluzowania obostrzeń covidowych

Jak wyjaśnił w TVP1 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, w poprzednich latach, z powodu obostrzeń covidowych, liczba zakażeń grypą i innymi chorobami wirusowymi utrzymywała się na bardzo niskim poziomie.

– Teraz jest wysyp przypadków zakażenia grypą, ale nie tylko grypą, bo także wirusem RSV. To dotyczy głównie dzieci – połowa przypadków infekcji wirusowych to są infekcje u osób do 14. roku życia – podał wiceminister.

Poinformował, że zajętych jest 9,5 tys. łóżek pediatrycznych w szpitalach. Jak zaznaczył, przed nowym rokiem rząd zwiększył liczbę takich łóżek o prawie o 1,5 tys. i obecnie jest ich blisko 15 tys.

Kraska podkreślił, że dwa tygodnie temu wśród zakażeń dominował wirus RSV, teraz liczba zakażeń grypą oraz RSV jest podobna i wynosi około 13 proc.

– Wydaje się, że jesteśmy już na szczycie fali, ale jeszcze za wcześnie [by to stwierdzić – PAP]. Ten okres świąteczny i noworoczny trochę zaburzył nam statystykę, więc czekamy na najbliższe informacje – zastrzegł.

Kraska wyjaśnił, ze szczyt zachorowań na grypę w poprzednich latach przypadał na przełom stycznia i lutego. Wyraził też nadzieję, że obecnie jesteśmy właśnie w szczycie, co tłumaczyłoby obecną falę zakażeń. Wiceminister przypomniał też, że w związku z powrotem dzieci do szkół po przerwie bożonarodzeniowej należy się spodziewać, że w najbliższych dniach wzrośnie liczba zakażeń.

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera

Przeciwko grypie szczepi się niewiele osób. Zmieni to rozszerzenie uprawnień aptekarzy?

Kraska poinformował, że w Polsce przeciwko grypie zaszczepiło się 714 tys. osób. Jak ocenił, jest to bardzo niewielka liczba. Wiceminister zapewnił, że szczepionka przeciw grypie jest znana od lat i całkowicie bezpieczna. Dodał, że choć nie zabezpiecza ona w 100 proc. przed zakażeniem, to chroni przed ciężkimi powikłaniami, np. przed zachorowaniem na zapalenie mięśnia sercowego.

Kraska przypomniał, że:

  • uprawnione do bezpłatnej szczepionki są kobiety w ciąży i osoby w wieku powyżej 75. roku życia,
  • do 50 proc. refundacji uprawione są dzieci od 6. miesiąca do 18. roku życia, osoby z grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy i osoby w wieku od 65. do 75. roku życia.

Reszta pacjentów musi zapłacić za szczepionkę 100 proc. ceny.

Wiceminister zaznaczył, że aby się zaszczepić się w aptece, pacjent musi iść najpierw do lekarza POZ po receptę na szczepionkę. Jak wyjaśnił, można ją uzyskać także w trakcie teleporady.

– Chcemy to jeszcze uprościć (...). Chcemy to zmienić ustawowo. Na następnym posiedzeniu Sejmu, w przyszłym tygodniu, chcemy zgłosić poprawkę, aby także aptekarz miał możliwość wystawienia nam tej recepty. Czyli wchodzimy do apteki, mamy chęć zaszczepienia, otrzymujemy to szczepienie w momencie, kiedy jesteśmy w aptece – zapowiedział Kraska.

Kraska: sytuacja z COVID-19 jest w Polsce opanowana

Według wiceministra zdrowia, jeśli chodzi o COVID-19, obecnie sytuacja epidemiczna w Polsce jest opanowana. Kraska zaznaczył, że inaczej jest w Chinach, gdzie po długim okresie polityki zero covid i poluzowaniu obostrzeń liczba zakażeń koronawirusem gwałtownie wzrasta.

– Eksperci obawiają się, że jeżeli będzie tak duża liczba nowych zachorowań, to ten wirus może zmutować – powiedział Kraska.

Jak zaznaczył wiceminister, niektóre państwa europejskie, jak Francja, Włochy czy Wielka Brytania, wprowadziły obowiązkowe testy dla osób przylatujących z Chin. W Polsce takiego obowiązku na razie nie ma.

– My także będziemy to obserwować (...). Analizujemy to, mamy dzisiaj sztab kryzysowy, będziemy o tym rozmawiać – powiedział Kraska.

(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/ pzg/

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wiceminister Kraska: przeciwko grypie zaszczepiło się w Polsce 714 tys. osób. To bardzo mało - Strona Zdrowia

Wróć na lukow.naszemiasto.pl Nasze Miasto