Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieś Wielkanoc w Małopolsce ma cudowne źródełko i wyjątkową nazwę. Wiedziałeś o jej istnieniu?

Redakcja
Wieś zajmuje 3,18 km kw.
Wieś zajmuje 3,18 km kw. Google Street View
Uzdrawiające źródełko i fakt, że właśnie tu podróżnik Maurycy Beniowski wziął sobie za żonę Annę Zuzannę to nie jedyne powody, dla których piszemy o tej podkrakowskiej wsi. Poznaj miejscowość z jedyną taką nazwą w Polsce - Wielkanoc.

Wieś Wielkanoc przed świętami budzi zainteresowanie

Kiedyś działał tutaj kamieniołom. Kościół i szkoła są w sąsiedniej Gołczy.

- Mamy bodajże 66 numerów domów, 242 zameldowanych i 36 kilometrów do Krakowa. Idą święta, co moment przyjeżdżają do nas ekipy telewizyjne. Zainteresowanie jest duże, bo i nazwa faktycznie nietypowa - opowiadał kilka lat temu Tadeusz Szymborski, sołtys Wielkanocy. Wioski, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1382 roku (kroniki sądowe).

- Skąd pan jest? Mówię, że z Wielkanocy. Ależ to niemożliwe, reagują czasem ludzie. Mogę dowód osobisty pokazać, odpowiadam

- relacjonuje z uśmiechem sołtys. Jak podkreśla, dumny z niebanalnej nazwy.

W Wielki Piątek, jeszcze przed wschodem słońca, zjeżdżają do naszej Wielkanocy ludzie. Odwiedzają źródełko, ponoć ma uzdrawiającą moc - mówi Tadeusz Szymborski. Według legendy, pomogło śmiertelnie choremu dziecku, które dziadek zanurzył w lodowatej wodzie.

Historia Wielkanocy - wsi w Małopolsce

Wielkanoc ma bogatą historię, była kiedyś wyjątkowo nowoczesną miejscowością. W XVI wieku działał tu aktywnie ośrodek reformacyjny - swoje miejsce znaleźli w nim zwolennicy Kalwina i Lutra. Wioska miała:

  • murowany zbór z kryptą grobową (wystawiony w 1616 roku przez Stanisława Wielowiejskiego),
  • drukarnię,
  • szpital,
  • ewangelicką szkołę,
  • młyn.

Z Wielkanocą wiąże się też tragiczna historia. - Ucierpiała podczas Potopu Szwedzkiego - wyjaśnia sołtys. Zbór dwukrotnie był celem ataku, został podpalony. Według krążącej opowieści, swój udział miała w tym okoliczna ludność, na którą spadła sroga kara - nocą każda osoba utonęła w bagnie.

Do czasu rozbiorów, czyli do końca XVIII wieku, zbór w Wielkanocy pozostawał jedynym ośrodkiem innowierczym na Ziemi Miechowskiej. Całkowitego zamknięcia doczekał się około 1848 roku. Obecnie jedynym śladem jego istnienia jest przydrożny krzyż – ostatni ślad po cmentarzu luterańskim.

- czytamy na stronie internetowej gminy Gołcza. 

Wiele się zmieniło, nazwa pozostała. - Dobrze się tu mieszka, ale mamy swój kłopot - stwierdza sołtys. - We znaki daje się zakład, w którym zagospodarowują odpady pochodzenia zwierzęcego. Czasem potwornie śmierdzi. Cóż, wieś Wielkanoc życzy Państwu zdrowych i wesołych Świąt. A Wy, możecie nam życzyć przyjemniejszych zapachów. 

Odpowiednie ubrania na wycieczkę!

Materiały promocyjne partnera

Źródła informacji: golcza.pl, Tadeusz Szymborski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wieś Wielkanoc w Małopolsce ma cudowne źródełko i wyjątkową nazwę. Wiedziałeś o jej istnieniu? - Gazeta Pomorska

Wróć na lukow.naszemiasto.pl Nasze Miasto