Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiosenne przebudzenie w stajni konika polskiego. Na świat przyszły kolejne 4 źrebięta [ZDJĘCIA]

Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
Roztoczański Park Narodowy - Paweł Marczakowski/ facebook.com
Połowa marca to szczęśliwy czas dla hodowli stajennej konika polskiego we Floriance. Na świat przyszły 4 zdrowe i pełne energii źrebięta.

Jeden źrebak inny od wszystkich

Trzy maluchy odznaczają się typowym dla rasy konika polskiego umaszczeniem, czyli szaromyszata sierść z czarną gęstą grzywą. Natomiast jeden jest umaszczenia czerwono-bułanego. Z tego względu nie będzie włączany do dalszego programu reprodukcji. Nie należy się jednak o niego martwić, władze parku zapewniają że na pewno będzie atrakcją, a w przyszłości będzie mógł służyć pomocą w hipoterapii lub w siodle czy zaprzęgu.

- Tego typu przypadek ma miejsce dopiero czwarty raz w ponad 40 letniej historii hodowli konika polskiego w Roztoczańskim Parku Narodowym. Ponadto dwa razy urodziły się koniki o umaszczeniu karym. Łącznie więc spośród ponad 430 źrebiąt urodzonych w RPN niedopuszczalne odmiany (6 źrebiąt) stanowią zaledwie 1,4% przy akceptowalnym poziomie 2-3%. Świadczy to o wysokiej wartości hodowli konika polskiego prowadzonej w naszym Parku - czytamy na stronie Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Najmłodsze pokolenie maluchów już 2 dni po narodzinach, a jeden już nawet po kilku godzinach, miały okazję cieszyć się nadchodzącą wiosną na wybiegu. Pod okiem matki popisywały się zwinnością i szybkością biegając po świeżym powietrzu.

Roztoczański Park Narodowy to jedno z czterech najważniejszych miejsc hodowli konika polskiego. Nieprzypadkowo właśnie w logo parku znajduje się biegnący koń z czarną grzywą.

Konik polski - czym się różni od innych?

Konik polski zwany także konikiem biłgorajskim to rasa konia późno dojrzewającego. Wyglądem przypomina prymitywne konie, można nawet pokusić się o porównanie go do wymarłego tarpana, jednak genetycznie nie są ze sobą związane. Cechują się długowiecznością, odpornością na choroby, oraz wysoką wytrzymałością. Nie są za duże, dorosłe osobniki osiągają 130-140 cm w kłębie i masę 300-400 kilogramów. Wykorzystywane są w gospodarstwach, rekreacji, hipoterapii, a także w utrzymaniu krajobrazu.

Zobacz zdjęcia nowonarodzonych maluchów! Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wiosenne przebudzenie w stajni konika polskiego. Na świat przyszły kolejne 4 źrebięta [ZDJĘCIA] - Kurier Lubelski

Wróć na lukow.naszemiasto.pl Nasze Miasto