Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami akcja „Drzewko za surowce wtórne". Łącznie rozdaliśmy 2,5 tys. sadzonek. Zobacz galerię

Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
"Drzewko za surowce wtórne": akcja Kuriera Lubelskiego i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.
"Drzewko za surowce wtórne": akcja Kuriera Lubelskiego i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Małgorzata Genca
Sześć ton makulatury i dwie tony elektroodpadów zamieniliśmy wspólnie z Wami na dwa i pół tysiąca sadzonek drzew i krzewów. Już w przyszłym roku te rośliny wyprodukują pierwsze kilogramy tlenu, a za kilka lat ten tlen będzie już można liczyć w tonach. Za nami kolejna akcja Kuriera Lubelskiego – „Drzewko za surowce wtórne". Rozdaliśmy podczas niej sadzonki w zamian za makulaturę i elektrośmieci.

Akcja odbyła się w sobotę na parkingu zewnętrznym Centrum Handlowego E.Leclerc przy ul. Tomasza Zana w Lublinie. To już dwudziesta edycja tego wydarzenia. Mimo niesprzyjającej pogody, jak zwykle zaskoczyliście nas ogromną frekwencją i ilością oddanych surowców wtórnych. Na dodatek, makulaturę i elektroodpady przyniosły też osoby, które brały udział jeszcze w pierwszej edycji akcji.

- Mam drzewka z pierwszego roku akacji. Były to modrzewie i tak każdego roku, drzewek przybywało. Powstał z tego już spory las, a dziś rosną w nim maślaki – mówi pan Robert.

Dla nas świadczy to o wartości naszej akcji, ale też o zmieniającym się podejściu mieszkańców do środowiska. Podczas sobotniej akcji udało nam się też zobaczyć kolejny ekologiczny postęp naszych czasów. Na parkingu przed Centrum Handlowym E.Leclerc zaparkował, pierwszy w Lublinie i jeden z pierwszych w Polsce, autobus napędzany wodorem. Można było się w nim skryć przed deszczem, a przede wszystkim poznać bliżej nowoczesną technologię zeroemisyjnego napędu wodorowego. Ale to jeszcze nie wszystko. Pan Stanisław, uczestnik naszej akcji, przywiózł makulaturę w bagażniku samochodu eklektycznego.

- Zbieraliśmy makulaturę już od jakiegoś czasu. Chcieliśmy wziąć sadzonki do przydomowego ogródka. Uczestniczymy w akcji już parę lat, widzimy, że te sadzonki doskonale się przyjmują i pięknie rosną. W tym roku przywiozłem makulaturę samochodem elektrycznym, a w domu mam własną stację ładowania, połączoną z instalacją fotowoltaiczną, więc o to środowisko dbamy wielokierunkowo – śmieje się pan Stanisław.

Akcję „Drzewko za surowce wtórne" prowadzimy od początku wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie, która dostarcza dla Was sadzonki drzew oraz krzewów i podpowiada jak skutecznie dbać o nasze środowisko.

- Uczestniczymy w tej akcji od początku i można powiedzieć, że stało się to już kultowym wydarzeniem w regionie lubelskim. Tym razem przygotowaliśmy dwa i pół tysiąca sadzonek. Były to buki, modrzewie, dęby, olchy, czereśnie ptasie oraz krzewy – głóg, dzika róża i bez koralowy. Zainteresowanie sadzonkami jest niezmiennie bardzo duże. Uczestnicząc w akcji widzimy, że oddaje się coraz więcej elektroodpadów, a ilość makulatury maleje – tłumaczy Paweł Kurzyna z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Partnerami akcji są również firmy Eco Harpoon Recycling Sp. z o.o., która zagospodarowała przyniesione przez was elektroodpady oraz oraz PSM Sp. z o.o., która zadbała o odbiór makulatury.

- Zajmujemy się utylizacją elektroodpadów już od ponad piętnastu lat. Nasza firma współpracuje z mieszkańcami, gminami, spółdzielniami mieszkaniowymi, firmami i szpitalami. Dzięki współpracy z Kurierem Lubelskim, bierzemy udział w akcji Drzewko za surowce wtórne już drugi raz w tym roku. Tym razem dominuje mniejszy sprzęt, typu odkurzacze, monitory, drukarki, skanery czy suszarki. Przy tej okazji chcielibyśmy uczulić wszystkich na kwestię oddawania i segregacji elektroodpadów. Pamiętajmy, aby ich nie wyrzucać i oddawać do wyspecjalizowanych firm utylizacyjnych, ponieważ część z tych odpadów jest niebezpieczna, chociażby świetlówki, baterie czy akumulatory – podkreśla Andrzej Kraska, z firmy Eco Harpoon Recycling.

Firma PSM Gospodarka Odpadami zadbała o odbiór makulatury podczas akcji. Działa ona na terenie całego regionu lubelskiego, współpracując z dużymi firmami i zakładami produkcyjnymi, szkołami, kościołami i spółdzielniami mieszkaniowymi. Dzięki firmie PSM, akcja Drzewko za surowce wtórne ma również dodatkowy wymiar, ponieważ dochód ze sprzedaży makulatury zostanie przekazany dla Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

- Caritas Archidiecezji Lubelskiej, jako organizacja katolicka, zwraca uwagę na troskę o przyrodę. Nie ubóstwiamy jej, ale dbamy o nią, ponieważ jest ona - jak wierzymy - dana pod naszą opiekę. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji. Zebrane w trakcie akcji pieniądze przeznaczymy na zakup do naszych ośrodków energooszczędnych żarówek – mówi ks. Łukasz Mudrak, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

Drzewko za surowce

Marcin Jaszak

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lukow.naszemiasto.pl Nasze Miasto