Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy dwór w Siennicy Różanej odzyskał swój blask. Teraz będzie tu Dwór Sztuki. Zobacz zdjęcia

JS
Dwór Sztuki powstał w zabytkowym dworze hrabiego Jana Poletyłow Siennicy Różanej.
Dwór Sztuki powstał w zabytkowym dworze hrabiego Jana Poletyłow Siennicy Różanej. Juliusz Stachira
W Siennicy Różanej rozpocznie działalność pierwsza w regionie i w Polsce galeria sztuki nowoczesnej na obszarze wiejskim, prowadzona przez lokalny samorząd. Dwór Sztuki zostanie uroczyście otwarty w piątek 13 stycznia o 17.00 podczas wernisażu wystawy prof. Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego. Będzie to jednocześnie oficjalne zakończenie remontu dworu Poletyłów.

Dwór Sztuki powstał w zabytkowym dworze hrabiego Jana Poletyło. Budynek został odrestaurowany w ramach projektu ,,Dziedzictwo kulturowe i naturalne w gminie Siennica Różana" o wartości prawie 4,5 miliona złotych, współfinansowanego z funduszy unijnych. Remont trwał ponad 2 lata nadzorowany przez konserwatora zabytków i obejmował nie tylko sam budynek ale i jego otoczenie. Jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku w dworze mieściła się szkoła podstawowa.

Podczas uroczystości otwarcia budynek poświęci Jego Ekscelencja Stanisław Budzik Arcybiskup Archidiecezji Lubelskiej. Obecni na uroczystości goście otrzymają pamiątkowe statuetki upamiętniające otwarcie Dworu Sztuki. Uroczystość uświetni koncert fortepianowy w wykonaniu Izabeli Jutrzenka Trzebiatowskiej.

Teraz po remoncie budynek będzie służył wszystkim jako ośrodek upowszechniania kultury podległy Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Siennicy Różanej. Na parterze jest urządzona sala koncertowa z fortepianem. Obok mieści się sala klubowa z kawiarnią, a za nią również na parterze jest sala poświęcona historii gminy, tej dawnej i tej najnowszej. Będzie też tu ekspozycja upamiętniająca wójtów gminy Siennica Różana oraz siennickich parlamentarzystów, począwszy od Mikołaja Reja, od 1521 roku właściciela Siennicy Różanej.

Na piętrze utworzono Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Na początek prezentowane są tu prace Janusza Jutrzenki – Trzebiatowskiego z Chojnic od 1954 roku mieszkającego i tworzącego w Krakowie. Muzeum Sztuki Nowoczesnej działa pod patronatem Stowarzyszenia Ziemi Siennickiej. To Kamila Tuczyńska, prezeska stowarzyszenia wpadła na pomysł żeby muzeum sztuki urządzić tak jak Muzeum Janusza Trzebiatowskiego w Chojnicach. Artysta podarował tworzącej się kolekcji swoje rzeźby, obrazy i medale. W 2008 roku odebrał on statuetkę "Zasłużony dla Gminy Siennica Różana" i tytuł "Honorowego Obywatela". Wokół stałej wystawy w Dworze Sztuki będzie tworzona oferta programowa. Znajdą się w niej wystawy zmienne - malarstwa, fotografii czy plakatu, organizowane we współpracy z patronem, Januszem Trzebiatowskim. Dzięki temu w Siennicy Różanej będzie można podziwiać zarówno prace uznanych artystów, jak i promować twórczość młodych autorów.

Podczas remontu dworu odkryto zupełnie przypadkowo dość spore, dobrze zachowane piwnice dworskie. Niestety na ich renowacje zabrakło pieniędzy. Zostały odpowiednio zabezpieczone, zadbano o odpowiednią wentylację (okno przy ziemi w części budynku z balkonem). Sprawa piwnic pozostaje wyzwaniem na przyszłość tak jak rewitalizacja parku dworskiego. Do dziś zachowały się stare drzewa takie jak lipy drobnolistne, dąb szypułkowy, sosny wejmutki czy jesion wysmukły.

Zobacz zdjęcia w naszej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnystaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto